Drugie życie starych łopat wiatrowych. Robią z nich miejskie meble!

Firma GP Renewables Group zajmuje się recyklingiem elementów łopat wiatrowych, z których wykonuje meble miejskie. Możliwości jest jednak więcej! Łopaty wiatrowe sprawdzają się także jako element konstrukcyjny kładek rowerowych czy wież widokowych. Projekty powstają we współpracy z firmą Anmet oraz niemieckim partnerem Wings For Living.

Transformacja energetyczna w kierunku zeroemisyjnych źródeł energii oraz ponowne wykorzystywanie i przetwórstwo odpadów to silne światowe trendy, które zagościły już na dobre w naszym życiu. To właśnie na ich kanwie narodziła się koncepcja wytworzenia nowoczesnych konstrukcji z zakresu architektury miejskiej, pochodzących z recyklingu śmigieł turbin wiatrowych.

Jednym z najtrwalszych i zarazem nie wchodzących w reakcję ze środowiskiem materiałów, wykorzystywanych w tym celu, jest kompozyt – spotykany w budownictwie, transporcie, żeglarstwie, przemyśle wojskowym, jak również w konstrukcjach farm wiatrowych. Poddany mechanicznej obróbce i użyty ponownie kompozyt jest znacznie tańszy od ekwiwalentnych materiałów, a dzięki nowoczesnym projektom architektonicznym przyjmuje atrakcyjne wizualnie i unikatowe formy użytkowe

Elektrownie wiatrowe są uznaną na świecie metodą wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, których wykorzystanie przyczynia się do transformacji energetyki w kierunku zeroemisyjnym. Jednocześnie wszyscy dostrzegamy narastający globalnie problem gospodarki odpadami, zarówno tymi komunalnymi, jak i przemysłowymi. Elektrownia wiatrowa eksploatowana jest średnio przez 20-30 lat. Po tym okresie konieczna jest wymiana instalacji na nową. Efektywna utylizacja turbin wiatrowych, a dokładniej elementów zbudowanych z kompozytów – w szczególności śmigieł – jest dziś celem dla branży. Wiele elementów elektrowni wiatrowych, jak wieża, czy gondola składa się głównie z metali, dla których proces recyklingu jest już dobrze znany. Wyzwaniem dla rynku jest dziś recykling kompozytowych śmigieł, w tym z włóknem szklanym. Dlatego tak ważne są propozycje, dzięki którym zużyte elementy będzie można ponownie wykorzystać, do czasu opracowania jeszcze lepszego sposobu na recykling materiałów.


Starszej generacji śmigła kompozytowe – a więc te, które stopniowo zastępowane są nowszymi, bardziej aerodynamicznymi modelami – zbudowane są z włókien szklanych, połączonych żywicą epoksydową. Razem tworzą niezwykle wytrzymały, obojętny na zjawiska atmosferyczne i bezpieczny dla środowiska materiał, nie wchodzący w reakcje z otoczeniem.

Ze śmigieł pochodzących z recyklingu możemy wykonać wszelkiego typu, unikalne meble przystosowane do przestrzeni miejskiej, hotelowej czy prywatnej, jednocześnie odporne na zmienne warunki pogodowe. Są to masywne, choć prezentujące się bardzo lekko i nowocześnie konstrukcje, które trudno zniszczyć czy przestawić – informuje GP Renewables Group.

Koncepcyjny projekt siedzisk w kształcie “łezki” przygotowała Paula Jarosz, studentka III roku Architektury Uniwersytetu Zielonogórskiego. Projekt wyłoniono w 2019 roku w konkursie studenckim, podczas którego szukano pomysłów na ponowne wykorzystanie łopat wiatrowych.

Każdy z produktów wyposażany jest w informację z jakiej farmy wiatrowej pochodzi ponownie wykorzystany kompozyt oraz ile zielonej energii wytworzyło śmigło w swoim pierwszym życiu. Pozwala to zaaranżować np. skwer, park czy ogród w niepowtarzalnym stylu i urealnić ideę „drugiego życia” wiatraka. W ten sposób firma produkuje: ławki, leżanki, siedziska, pomosty, kładki, wiaty, bloki geotechniczne, a nawet przewijaki dla mamy z dzieckiem. W planach jest budowa wieży widokowej oraz przeprawy dla samochodów osobowych.

Firma wspólnie z ekspertami Katedry Dróg i Mostów Politechniki Rzeszowskiej pracuje nad projektem kładki. Jej elementem nośnym jest pochodząca z recyklingu łopata śmigła z elektrowni wiatrowej. Mimo przemysłowego “rdzenia”, kładka prezentuje się lekko i nowocześnie. Wizualna kwestia jest tutaj plusem! Projektanci GP Renewables Group szacują, że taka kładka będzie mogła służyć pieszym przez 80 lat. Gratulujemy pomysłu!

Czytaj też: Ekologia | Recykling | Meble miejskie | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: GP Renewables Group