Drukarka 3D, która potrafi drukować z… gliny. Poznajcie jej twórcę i zobaczcie co potrafi

Olivier van Herpt, projektant i rzeźbiarz z Eindhoven opracował niesamowitą drukarkę 3d, która potrafi drukować z… gliny tworząc w ten sposób przepiękną ceramikę i wazony.

Na pomysł wpadł już kilka lat temu i przez ten czas doskonalił swoje urządzenie. Największy problem stanowiła wydrukowana już materia, która mokra wyginała się pod własnym ciężarem. Artysta postanowił więc wykorzystać materiał drukarski w postaci suchej gliny, która dzięki specjalnej wtłaczarce może być nakładana cienkimi warstwami na drukowaną powierzchnię. Co tak jak w przypadku zwykłego druku 3d daje niesamowitą swobodę tworzenia form i detali.

Sam artysta twierdzi, że nic nie sprawia mu większej frajdy jak oglądanie powstającej formy ceramicznej, która chwile wcześniej była jeszcze plikiem w komputerze i pomysłem w jego głowie. Dodatkowym plusem urządzenia jest format druku. Olivier stworzył bowiem drukarkę która potrafi wydrukować przedmioty o wymiarach 80×45 cm! Poniżej przedstawiamy zdjęcia urządzenia oraz serię przedmiotów powstałą dzięki wykorzystaniu nowej technologii. (ms)