drzewa wracają na ulicę Królowej Jadwigi

Poznań: drzewa wracają na ulicę Królowej Jadwigi. Remont obejmie też chodnik!

Drzewa wracają na ulicę Królowej Jadwigi w Poznaniu! W najbliższy poniedziałek, 30 listopada, rozpocznie się przebudowa chodnika po północnej stronie ulicy Królowej Jadwigi. Prace dotyczą odcinka od ul. Półwiejskiej do ul. Karmelickiej. Posadzenie drzew będzie nawiązaniem do historycznych założeń Ringu Stubbena, gdzie ważną funkcję pełniła zieleń.

Ciągi komunikacyjne dla pieszych będą się zmieniać wraz z postępem prac. Na czas prowadzenia robót niedostępne będą miejsca parkingowe wzdłuż ulicy. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie inwestycji.

“Obecny chodnik jest mocno zniszczony, trzeba go rozebrać i wybudować na nowo. Zieleń stanowi kilka drzew i wąskie pasy trawników. Prace zostały podzielone na etapy tak, by zostało zachowane dojście do klatek schodowych i bram pobliskich nieruchomości” – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Tak obecnie wygląda nawierzchnia chodnika przy ulicy Królowej Jadwigi w Poznaniu

W zależności od warunków atmosferycznych, prace zajmą ok. dwa miesiące. Realizacja inwestycji poprawi funkcjonalność układu komunikacyjnego w tym rejonie i wpłynie na wzrost bezpieczeństwa ruchu. W zakresie prac jest rozbiórka istniejącego chodnika z miejscami postojowymi, budowa kanału technologicznego, wykonanie nowej konstrukcji i nawierzchni chodnika oraz miejsc postojowych (dwa z nich przeznaczone będą dla osób z niepełnosprawnościami).

Ulica Królowej Jadwigi wraz z al. Niepodległości tworzy poznański Ring zrealizowany na początku XX wieku na obszarze zajmowanym wcześniej przez fortyfikacje. Zaprojektowano go jako aleję z promenadą pośrodku i dwoma jezdniami po bokach. Istotnym elementem w zamyśle twórców była zieleń – pierścień przyrody otaczający śródmieście.

“Drzewa wracają na ul. Królowej Jadwigi. Nasadzenia prowadzone będą w ramach rozpoczynającej się jutro przebudowy chodnika po północnej stronie ulicy. Jest to nawiązanie do historycznego założenia Ringu Stubbena, gdzie ważną funkcję pełniła zieleń. Oprócz 15 wiązów, posadzone zostaną również lilaki, irgi szwedzkie i trawniki.”napisał na Facebooku Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak 

W zakres rozpoczynającej się w poniedziałek inwestycji oprócz przebudowy chodnika na ul. Królowej Jadwigi wchodzą także nasadzenia 15 wiązów, co będzie nawiązaniem do historycznego założenia Ringu Stubbena. Oprócz drzew posadzone zostaną również lilaki, irgi szwedzkie i trawniki. Nowa zieleń sadzona będzie w wyniesionych gazonach, a istniejące drzewa zostaną dodatkowo zabezpieczone słupkami przez uszkodzeniem. Przewidziany jest również montaż koszy na śmieci i sześciu ławek. Termin sadzenia zieleni będzie zależny od warunków atmosferycznych.

Czytaj też: Poznań | Ekologia | Metamorfoza | Miasto | Zieleń | Polska | Renowacja

źródło: www.poznan.pl / Drzewa wracają na ulicę Królowej Jadwigi