Rynek w Rybniku PRZED wykonaniem nasadzeń, fot. Hons084, wikimedia.org, licencja CC 3.0

Drzewa zamiast bruku. Rybnik będzie zazieleniać centrum

Prace obejmą dwa największe place w mieście. Rybnik zyska 11 nowych drzew, które trafią na miejski Rynek i Plac Wolności. Władze zdają sobie sprawę, że to nie jest zielona rewolucja, ale robią krok w dobrą stronę i przypominają, że na rybnickim Rynku w przeszłości drzew niemal nie było.

W ostatnich latach obserwujemy zjawisko betonowania placów w centrach polskich miast. Z drugiej strony obserwujemy też trend ich zazieleniania. Rośliny w otoczeniu gęstej zabudowy pozytywnie wpływają na jakość powietrza i pozwalają obniżać temperaturę w upalne dni. Plusem istnienia zieleni jest też retencja wody. Dostrzegły to władze Rybnika, które zapowiedziały posadzenie w centrum nowych drzew.

Zapobieganie upałom i suszy oraz betonozie w miastach to działania, do których nasze społeczeństwo dopiero dojrzewa, to proces wciąż zbyt wolny, choć już dziś wiadomo, że konieczny. Po wielu latach pokrywania miast betonem i kostką brukową, dociera do nas, że im większa powierzchnia pokryta betonem, tym bardziej zanieczyszczone powietrze, podtopienia, podwyższona temperatura. W Rybniku chcemy to zmienić – będzie więcej drzew i mniej bruku – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Rynek w Rybniku zyska 11 nowych drzew. Posadzone zostaną wzdłuż jego dłuższych boków, w przerwach między latarniami. Do nasadzeń wybrano drzewa z gatunku platan klonolistny, który charakteryzuje się szybkim wzrostem i wykazuje wysoką odporność na warunki miejskie. Obwody tych drzew będą wynosić nie mniej niż 25 cm, a korona osadzona będzie na wysokości 2,5 m.

Rynek w Rybniku PRZED wykonaniem nasadzeń, fot. Hons084, wikimedia.org, licencja CC 3.0

Drugim miejscem, które zyska nową zieleń będzie Plac Wolności. Przestrzeń wokół istniejących już tam drzew zostanie odbrukowana – usunięta zostanie znajdująca się pod drzewami nawierzchnia z kostki granitowej oraz zostanie wymienione podłoże. W ten sposób powstaną rabaty, w których będą rosnąć róże. Nowa rabata połączy istniejące już nasadzenia w części Placu Wolności od strony ulicy Łony i wzdłuż ulicy 3 Maja.

Dodatkowo na Placu Wolności posadzone zostaną trzy klony polne – wybrano dla nich miejsce tuż przy fontannie i kamiennych ławkach. Dziś jest to miejsce mało użytkowane, gdyż w słoneczne dni brak tam choćby odrobiny cienia. Ponadto część bruku, znajdującego się za siedziskami zostanie usunięta, a w tym miejscu pojawią się nasadzenia z wysokich traw. Odbrukowanie powinno ograniczyć parowanie i spływ powierzchniowy wody opadowej, ochłodzić teren w okresach najwyższych temperatur oraz po prostu uatrakcyjnić przestrzeń.

Suwak PRZED i PO. Wizualizacja nasadzeń przy fontannie:

Trzeba pamiętać, że nowa aranżacja – zwłaszcza Rynku – nie może zaburzyć dotychczasowego rytmu jego użytkowania. Drzewa będą musiały zostać rozlokowane tak, by możliwe było korzystanie z Rynku w dotychczasowy sposób – ogródki letnie, możliwość ustawienia okolicznościowej sceny, choinki czy diabelskiego młyna w okresie zimowym. Choć obecnie zarówno na Rynku jak i na Placu Wolności mamy drzewa, to doświadczenie oraz obserwacje sposobu użytkowania tych terenów przez mieszkańców jednoznacznie wskazuje, że ilość zieleni wciąż jest tam niewystarczająca – zaznacza Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor rybnickiego Zarządu Zieleni Miejskiej.

Akcja nasadzeń ruszy na przełomie października i listopada. Inwestycja pochłonie 700 tysięcy złotych, w tej kwocie uwzględniony jest koszt materiałów do wykonania systemu antykompresyjnego i podłoża strukturalnego, a także drzew i kratownic.

źródło: UM Rybnik

Czytaj też: Zieleń | Ekologia | Miasto | Metamorfoza | Polecane | whiteMAD na Instagramie