A closeup shot of a gold door knob on a black door

Drzwi pokojowe jako część aranżacji pomieszczeń. Te pomysły są warte uwagi!

Meble, zasłony, drobne dodatki – przy aranżacji właśnie na tych elementach najczęściej skupia się uwagę. Gdzie w tym wszystkim są drzwi wewnętrzne? Często traktuje się jako niezbędne, czysto funkcjonalne dopełnienie projektu. Tymczasem one również mogą stać się ważną częścią wystroju pokoju.

Drewniane drzwi wewnętrzne – uniwersalne i stylowe

Uniwersalność drewna pozwala wykonywać z niego przedmioty pasujące zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji. Różne rodzaje drzwi wewnętrznych wykonanych z tego materiału pasują do wystrojów minimalistycznych, włoskich i wiejskich.

Drzwi wewnętrzne w nowoczesnych aranżacjach

Drzwi wewnętrzne nie muszą się wyróżniać, żeby stać się perfekcyjnym dopełnieniem pokoju. Dobrym przykładem są skrzydła wykonywane tylko z litych płyt. Brak przeszkleń i prosta forma doskonale uzupełnią przestrzeń wykończoną w stylach takich jak minimalistyczny i pokrewny mu skandynawski.

Drzwi wewnętrzne do przytulnych pokoi

Surowy minimalizm ma swój urok, ale wiele osób wolałoby czuć w domu przytulną atmosferę. Na jej uzyskanie pozwala urządzenie mieszkania w stylu włoskim. Doskonałym dopełnieniem wystroju tego typu będą konstrukcje wewnętrzne w ciepłych, ciemnych odcieniach drewna. Styl inspirowany Italią jest też pełen wstawek z przeszkleń i metalu, które mogą znaleźć się w drzwiach.

Drzwi wewnętrzne typu barn – oryginalność w parze z klasyką 

Przytulną atmosferę pozwala osiągnąć jeszcze inny styl – village. Do mieszkania urządzonego w klimacie wiejskiego domu sprzed dekad będą pasować drzwi wewnętrzne wyglądające niczym pomniejszone wrota do stodoły. Takim modelom nie sposób odmówić efektowności. Bez wątpienia przyciągną uwagę gości i pokażą pomysłowość gospodarzy.

Białe drzwi wewnętrzne jako dopełnienie lub kontrast

Biel to jeden z królewskich kolorów, a w związku z tym pasuje do pomieszczeń urządzonych w stylu glamour. Wstawienie drzwi wewnętrznych w tym kolorze pozwoli uzupełnić pokój o przywodzący na myśl architekturę krajów śródziemnomorskich motyw.

Białe drzwi wewnętrzne w stylu glamour

Złote wstawki i kryształowe klamki? Nic z tych rzeczy! Urządzenie mieszkania w duchu glamour nie wymaga uciekania się do tak oczywistych pomysłów. Osoby, które chciałyby zaprojektować wnętrze w tym stylu, mogą pomalować ściany na którąś z ciemnych barw, np. wina lub granatu. Wstawione w mur białe drzwi będą się widowiskowo wyróżniać na jego tle.

Białe drzwi wewnętrzne w aranżacji śródziemnomorskiej

W takich pomieszczeniach główną rolę grają błękit i biel. Sztuka doboru drzwi wewnętrznych do tego typu aranżacji wymaga znalezienia modelu możliwie prostego, ale niewykonanego z litej płyty. Wskazane są przeszklenia. Co ważne, najlepiej, żeby szyby zajmowały dużą powierzchnię skrzydła.

Efektowne loftowe drzwi wewnętrzne do salonu

Różnego rodzaju drzwi wewnętrzne można znaleźć w ofercie Hörmann. Wśród produktów tej firmy jest też coś wyjątkowo widowiskowego i praktycznego. Drzwi loftowe, czyli modele składające się niemal w całości ze szkła. Połączenie tafli z ledwo widocznymi oprawami z metalu to idealny dodatek do pokojów urządzonych w duchu industrialnym.

Dlaczego mowa o pokojach, a nie jednym pomieszczeniu? Loftowe modele wewnętrzne jednocześnie dzielą i łączą dwie przestrzenie. Taka konstrukcja ma wielki walor praktyczny. W ten sposób da się dużo lepiej doświetlić wnętrza. Co więcej, drzwi tego typu optycznie je powiększają. Dzięki temu ładnie oddzielają salon od aneksu kuchennego.

Przy zakupie drzwi wewnętrznych (nie tylko loftowych) warto zastanowić się nad sposobem ich otwierania. Jeśli w mieszkaniu brakuje miejsca, dobrym wyborem może okazać się zakup modelu przesuwnego. W ten prosty sposób uda się zaoszczędzić sporo przestrzeni w pokoju albo korytarzu. Takie konstrukcje są ponadto niebanalne i podkreślą wyjątkowy charakter wnętrza.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Gadżety | Meble | Ciekawostki | Drewno

A closeup shot of a gold door knob on a black door

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły