Dubaj: futurystyczne wieżowce pochłaniające pył. To odpowiedź na burze piaskowe

Wieżowce pochłaniające pył to koncepcyjny projekt, który przygotowali architekci z pracowni Kalbod Design Studio. W ten sposób chcą rozwiązań problem burz piaskowych, które nawiedzają Zjednoczone Emiraty Arabskie i dają się we znaki przebywającym tam mieszkańcom i turystom.

Burze piaskowe potrafią na wiele godzin sparaliżować życie w mieście. W przypadku wystąpienia zjawiska ludzie muszą chować się w pomieszczeniach bo przebywanie na zewnątrz sprawia, że pojawiają się trudności z oddychaniem. W walce ze skutkami burz piaskowych mają pomóc wieże wyposażone w specjalną technologię wyłapywania piasku.

Gdzie indziej na świecie mogłyby powstać budynki o tak przedziwnych kształtach jak nie w Dubaju? Taka też idea przyświecała architektom, którzy chcąc wyróżnić budynki na tle setek innych drapaczy chmur zaproponowali bardzo nietypową formę. Obiekty ich projektu mają pozwolić lepiej zgłębić zagadnienie burz piaskowych, by w przyszłości przygotować lepsze rozwiązania na wypadek ich wystąpienia.

W sumie śmiała koncepcja zakłada budowę 25 wieżowców, które z dwóch stron posiadają zagłębienia pochłaniające cząsteczki pyłu.


Opracowując nietypową formę architekci przeanalizowali badania, które wskazały, że cząsteczki piasku są naładowana elektrycznie, dlatego główna konstrukcja wież składa się z dwóch głębokich wnęk do pochłaniania cząsteczek z pomocą specjalnie opracowanych magnesów. Cząsteczki “przyklejają się” do wewnętrznych paneli, a następnie ich cały ładunek elektryczny jest absorbowany.

Czy projekt zostanie zrealizowany? Póki co pozostaje jedynie architektoniczną ciekawostką.

źródło: Kalbod Design Studio

Czytaj też: Wieżowiec | Ciekawostki | Urbanistyka | Technologia | whiteMAD na Instagramie