Duch Le Corbusier’a na Woli. Osiedle NU! od Kuryłowicz & Associates

W ramach pierwszego etapu osiedla NU! Warszawa Wola zostanie wybudowanych 145 funkcjonalnych i ekologicznych mieszkań z certyfikatem BREEAM. Realizacja inwestycji zakłada rewitalizację dużego kwartału na warszawskiej Woli. Na terenie osiedla powstanie łąka kwietna i park, który będzie ogólnodostępny dla mieszkańców. Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna Kuryłowicz & Associates.

Wola to obecnie jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic Warszawy. Za projekt osiedla odpowiada pracownia architektoniczna Kuryłowicz & Associates. Głównym założeniem projektantów było stworzenie budynku, który z jednej strony będzie harmonijnie wpisany w prężnie rozwijającą się, nowoczesną okolicę Woli, a z drugiej będzie nawiązywać do postindustrialnego charakteru ul. Kolejowej.

Pomysł na projekt osiedla NU! Warszawa Wola zakładał wykorzystanie licznych inspiracji przedwojennym modernizmem – stworzyliśmy koncept, odwołujący się do słynnych pięciu zasad projektowania Le Corbusiera. Długa elewacja złożona z trzynastu nieregularnie rozmieszczonych pionów okiennych nada bryle budynku efekt rozrzeźbienia i pozwoli mu wtopić się w różnorodną i rozdrobnioną zabudowę otoczenia – tłumaczy architekt Piotr Wilbik z pracowni Kuryłowicz & Associates.

Charakter architektury jest z jednej strony współczesny, prosty, wielkomiejski z drugiej strony zarówno kolorystyka jak i rodzaj zastosowanych materiałów sprawia, że architektura jest przyjazna i otwarta w odbiorze.

Biel i szarość, które dominują w bryle budynku zostanie przełamana kolorystyką jasnego drewna – wnętrza loggii i akcenty kolorystyczne w postaci paneli na elewacjach ocieplą odbiór budynku zlokalizowanego w postindustrialnej dzielnicy miasta. Wnętrza budynku zostaną zachowane w ciepłych, eleganckich tonacjach kolorystycznych, z wykorzystaniem materiałów nawiązujących do kolejowej przeszłości okolicy. Duże, wstęgowe, rozstawione horyzontalnie okna sprawią, że mieszkania będą doskonale doświetlone – konkluduje arch. Piotr Wilbik.

„Zielone” rozwiązania

Na terenie inwestycji powstanie starannie zaprojektowany, pełen zieleni teren do rekreacji. W ramach przestrzeni wspólnej osiedla deweloper stworzy łąkę kwietną i przestronny park, w którym pojawią się m.in. budki dla ptaków i domki dla owadów oraz jedna z niewielu ogólnodostępnych tężni na terenie Warszawy. Ławki solarne i stacja Wi-Fi na terenie parku umożliwią użytkownikom łatwy dostęp zarówno do elektryczności, jak i do sieci. Miejsce rekreacji wyposażone zostanie w plac zabaw, zewnętrzną siłownię, a także stoły do gier planszowych.


W mieszkaniach przewidziano zastosowanie filtrów antysmogowych, które pozytywnie wpłyną na jakość powietrza wewnątrz budynku. W częściach wspólnych pojawią się czujniki ruchu, uruchamiające energooszczędne oświetlenie LED. Kolejnym eko-rozwiązaniem będzie możliwość przystosowania miejsc parkingowych do ładowania samochodów elektrycznych – blisko 10 proc. wszystkich miejsc postojowych dla „czterech kółek” będzie posiadało tę funkcję. W ramach udogodnień dla cyklistów na terenie osiedla pojawią się stojaki rowerowe oraz stacja naprawy rowerów. Projekt zakłada także wykorzystanie zbiorników retencyjnych na wodę opadową, którą wykorzystuje się później do podlewania zieleni wspólnej.

„Eko-paszport”

Inwestycja będzie certyfikowana w systemie BREEAM. Ten „zielony” znaczek z jednej strony jest dla mieszkańców gwarancją tego, że deweloper i generalny wykonawca spełnili wiele wymagających norm jakościowych na każdym etapie realizacji inwestycji (m.in. zadbali o recykling odpadów budowlanych, wykorzystali do budowy wyłącznie nietoksyczne materiały, zasilali plac budowy energią ze źródeł odnawialnych), a z drugiej – umożliwia przyszłym właścicielom staranie się o tzw. Zieloną Hipotekę, czyli kredyty z najkorzystniejszymi na rynku warunkami i oprocentowaniem.

„NU!” po szwedzku znaczy „tu i teraz!”, a w przypadku najnowszej inwestycji mieszkaniowej której deweloperem jest szwedzka Skanska oznacza komfortowe i przyjazne miejsce do zamieszkania w sercu Warszawy.

Czytaj też: Warszawa | Osiedle | Kuryłowicz | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

źródło: Kuryłowicz & Associates