Lampa stołowa Fabiola DFTP

Duński design w najlepszym wydaniu. Nowa kolekcja marki DFTP

To niebywała gratka dla fanów skandynawskiego wzornictwa. Kolekcja Design For The People (DFTP) na rok 2023 jest kontynuacją współpracy z duńskimi projektantami. Efektem jest seria wyjątkowych lamp łącząca południową elegancję z północną praktycznością.

Projektanci opracowując kolekcję inspirowali się modelami lamp zaprojektowanymi we Włoszech. – Kultowe włoskie projekty lamp, które wyróżniają się charakterystycznymi liniami i ponadczasową formą posłużyły jako inspiracja dla nowych projektów w nordyckim wydaniu – mówi Monika Sumorek z Ardant.pl. Efekt intryguje. Kolekcja DFTP by Nordlux jest zakotwiczona w skandynawskim stylu i koresponduje z DNA marki, która bazuje na klasycznych wzorach, naturalnych materiałach i zrównoważonym podejściu do projektowania.

W kolekcji dostrzec można klasyczne kształty w nowej odsłonie. Marka DFTP nacisk kładzie na ponadczasowy i minimalistyczny design oraz wykorzystuje najwyższej jakości materiały. Dlatego wśród nowości znajdziemy przedmioty z marmurem, chromem, szkłem opalowym czy mosiądzem. Ich ponadczasowe wzornictwo sprawia, że odnajdą się zarówno we wnętrzach prywatnych jak i komercyjnych.

TOP 8 nowości:

Kinkiet Furiko to opcja dla minimalistów. Kinkiet ma prostą formę i sprawdzi się jako element dekorujący wybraną część wnętrza. Lampa zapewnia delikatne światło, które odbija się do tyłu na kulisty klosz i delikatnie rozświetla najbliższe otoczenie.



Kinkiet Spargo. Podobnie jak kinkiet powyżej, Spargo stanowi punktowy element świetlny. Ma lekką i owalną formę i czarny klosz, dzięki którem idealnie sprawdzi się w eleganckich, klasycznych wnętrzach.


Lampa stołowa Taido najbardziej spodobała się redakcji whiteMAD. Ma rzeźbiarską formę, dlatego zdobi wnętrze bez względu na to, czy świeci, czy stoi wyłączona. Lampa ma szeroki, geometryczny abażur i jest delikatnie osadzona na stożkowej podstawie. Stożkowy kształt przywodzi na myśl klimat późnych lat 90. To plus!


Żyrandol Fabiola sprawdzi się powieszony na stołem w jadalni. Składa się z trzech punktów, które rzucają promień światła na klosz. Dzięki lekko zaokrąglonej formie klosza światło jest delikatnie rozpraszane po otoczeniu i nie męczy wzroku. To dobry wybór dla osób, które lubią spędzać wieczory ze znajomymi przy wspólnym stole.


Lampa wisząca Rochelle. Jej forma intryguje. Lampa składa się z trzech smukłych matowych kloszy w stylu mid-century modern o czarnym kolorze. Projektanci zestawili tutaj czerń z połyskującym chromem. Srebrzysty fragment wprawdzie jest niewielki, ale sprawia, że lampa odnajdzie się również w jasnych i kolorowych wnętrzach.


Lampa podłogowa Glossy. Jej głównym atutem jest prosta forma. Lampa Glossy składa się z owalnej podstawy, której kształt powtarza klosz. Całość podtrzymuje smukła nóżka w złotym kolorze. Lampa podłogowa Glossy stanowi rozwinięcie kultowej rodziny lamp Glossy z marmuru i opalowego szkła, które wyróżnione zostały nagrodą Red Dot Design.




Navone lampa wisząca. To największa lampa w zestawieniu. Jest duża, ale jednocześnie ma minimalistyczną formę. Szklany, biały klosz równomiernie wypełnia pomieszczenie ciepłym światłem. Zaokrąglona forma stanowi ukłon wobec skandynawskiego wzornictwa. Lampę wiszącą Navone śmiało można zestawić z drugą lub nawet trzecią taką samą lampą. Razem będą po prostu dobrze wyglądać.


Lampa stołowa Takai. Trudno obok niej przejść obojętnie. Lampa Takai ma nietypową formę, składa się z marmurowej podstawy o intensywnym użyleniu i jasnego klosza. Podstawa zaprojektowana została na planie krzyża, przez co przypomina architektoniczny obiekt. Ta surowość przełamana została kloszem, który składa się z dwóch zaokrąglonych warstw. Lampę z pewnością docenią fani brutalizmu.

Więcej o projektantach:

Grono projektantów DFTP  niedawno powiększyło się o kilka głośnych nazwisk w świecie designu. Do grupy dołączyli zespół Anker Studio oraz Charlotte Høncke i Sofie Lefèvre. Duński duet projektowy Anker Studio tworzą Jonas Poulsen i Christian Troels Hansen. W swojej pracy Anker Studio stawia na tworzenie dobrych projektów. Dobrych, czyli takich, które pozostają w pamięci na długo i wzbudzają pozytywne uczucia. O takim podejściu do projektowania świadczy też prezentowana tu kolekcja.

Projektantka Charlotte Høncke zawsze miała wielką pasję do projektowania i od najmłodszych lat wiedziała, że chce kontynuować karierę w projektowaniu lub architekturze. W 2002 roku ukończyła Aarhus School of Architecture na wydziale wzornictwa przemysłowego, a kilka lat później założyła swoje biuro projektowe. Jednak droga do projektowania nie była taka prosta. Sofie Lefèvre zaczęła studiować medycynę, ale po roku zmieniła kierunek i kontynuowała naukę w zakresie projektowania. Kilka lat spędzonych w Londynie i dyplom z Royal College of Art dały jej praktyczne doświadczenie i motywację do kontynuowania kariery w dziedzinie projektowania. Nie możemy się doczekać, by zobaczyć, co kreatywny zespół DFTP zaprezentuje w przyszłości!

źródło: ARDANT

Czytaj też: Oświetlenie | Lampy | Wnętrza | Meble | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.