Duże zmiany na Polu Mokotowskim. Tak powstaje staw

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy prowadzi prace na Polu Mokotowskim. To jeden z największych parków w Warszawie. Widać już zmiany na rekultywowanym terenie w okolicach Biblioteki Narodowej i nową zieleń. Remont zakończy się jeszcze w tym roku. Prace wykonywane są według koncepcji architektów z pracowni WXCA.

Na tak zwanej Wielkiej Polanie w pobliżu Biblioteki Narodowej powstaje ogród biocentyczny z różnorodną roślinnością i miejscami do wypoczynku.

Uformowaliśmy w nim już większość pagórków i niecek, które będą pełnić funkcje ogrodów deszczowych. Ustawiliśmy też część małej architektury – ławki, kosze na śmieci czy stojaki rowerowe w formie kłód. Kolejnym etapem będzie budowa drewnianego podestu meandrującego pośród zieleni – informuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Dużym plusem jest usunięcie betonu. Z głównego stawu w parku oraz małych zbiorników usunięto w sumie 15 tysięcy m kw. tego surowca. Ostatnio w dużym stawie wykonano prace przy umocnieniu dna i brzegów. Obecnie montowany jest układ filtracyjny i komora techniczna. Wykonano już przyłącza wodociągowe. W efekcie w parku powstanie nowy, naturalny układ wodny ze strefami roślinności szuwarowej oraz miejscami do wypoczynku nad samą wodą.

Przy wejściach do parku od strony ul. Żwirki i Wigury (przy restauracji Jeff’s), przy Bibliotece Narodowej, GUS i od ul. Batorego pojawiła się już nowa zieleń. Do końca sierpnia będzie wygrodzony teren od strony ul. Żwirki i Wigury – tutaj powstanie nowa strefa wejściowa z nową nawierzchnią oraz zadaszeniem. Od ul. Batorego również położona zostanie nowa posadzka. Warszawiacy będą też mogli korzystać z nowego wejścia do parku od strony domków fińskich, gdzie na ukończeniu jest nowa ścieżka. Roślinność pojawiła się także w strefach brzegowych parku. W sumie na Polu Mokotowskim pojawi się 55 nowych drzew, 6 tys. krzewów, 17 tys. bylin i 1,5 ha łąk.


Cały czas trwa remont domków fińskich. Wykonano też część prac przy fontannie centralnej i placu zabaw od ulicy Wawelskiej. Fontanna zyska nowy blask, a znajdująca się tam kostka zostanie wymieniona na kamienną posadzkę. Dodatkowo park uzupełnią punktowe wodotryski oraz nowe miejsca do siedzenia i odpoczynku.

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, wizualizacje: WXCA

Czytaj też: Zieleń | Warszawa | Miasto | Renowacja | Park  | whiteMAD na Instagramie