Dużo drewna i bieli. Prosty pomysł na jednorodzinny dom

Jednorodzinny dom zaprojektowali architekci z pracowni ValArch ateliér. Budynek znajduje się w miejscowośći Valašská Bystřice w Czechach, kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy.

Lokalizacja, w której zbudowano dom jest gęsto porośnięta lasami. To ciche miejsce, z dala od zgiełku panującego w leżącej blisko Ostrawie. Jednorodzinny dom powstał dla fotografa, który po prostu tu wypoczywa. Teren, na którym się znajduje graniczy z Beskidzkim Obszarem Chronionego Krajobrazu.

Architekci postawili na klasyczną formę budynku z dwuspadowym dachem. W ten sposób chcieli nawiązać do tradycyjnej architektury budynków z lat 70., które znajdują się w pobliżu. Dom został ustawiony w taki sposób, aby domownikom zapewniać poczucie prywatności. W pracowni umieszczonej na piętrze znalazło się ogromne okno, które kadruje widok na łąkę i las. Celowym zabiegiem była rezygnacja z ogrodzenia, przez co jednorodzinny dom zdaje się lepiej łączyć z naturą.


Na parterze budynku znalazła się strefa dzienna z kuchnią, jadalnią i salonem. Sporą część parteru zajęło studio fotograficzne, które swoją kontynuację ma na piętrze. Co ciekawe, parter powiększony jest o niskie skrzydło, w którym umieszczono dodatkową sypialnię i łazienkę. Poddasze podzielono na dwie części. Pierwszą stanowi sypialnia dzieci, a drugą pracownia fotograficzna, z której można bezpośrednio wyjść na zielony taras.

W sumie powierzchnia użytkowa budynku wynosi 125 m kw.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Czechy | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot. BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły