Dwa domy z Polski z nagrodą A'Design
Polska Zagroda

Dwa domy z Polski z nagrodą A’Design. “To pierwszy raz w historii konkursu”

Dwa domy z Polski z nagrodą A’Design! Podwójna nagroda  A’ Design Award dla Bogusława Barnasia za realizację Polskiej Zagrody oraz Małopolskiej Chaty Podcieniowej. To pierwszy  przypadek w historii tego konkursu zwanego “Oskarami designu”, kiedy dwie statuetki zostały przyznane tej samej pracowni za projekty domów jednorodzinnych. “Polska Zagroda i Małopolska Chata Podcieniowa to domy designerskie ale jednocześnie trwałe i ponadczasowy bo zakorzenione w tradycji. Wierzymy w BXB studio, że dzięki temu są one czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem” – Bogusław Barnaś, BXB studio

Małopolska Chata Podcieniowa z nagrodą A’ Design Award

Małopolska Chata Podcieniowa zaprojektowana przez pracownię BXBstudio Bogusława Barnasia zdobyła tytuł najpiękniejszego domu na świecie w konkursie Global Architecture & Design Awards (o czym przeczytacie tutaj), a także German Design Award 2022 Special (więc przeczytacie tutaj).

Dom o nazwie Małopolska Chata Podcieniowa czerpie inspiracje z polskiej drewnianej architektury podcieniowej. Historyczne podcienia osłaniały front domu przed deszczem oraz działaniem słońca. Domy podcieniowe często tworzyły pierzeje rynków miejskich i ulic, umożliwiając pieszą komunikację po mieście w deszczowe dni. W terenach górzystych podcienie podążały za topografią terenu tworząc podcieniowe schody. Ciekawym przykładem tego typu rozwiązań są domy podcieniowe zlokalizowane na rynku Lanckorony.

Projektując ten dom, dostosowaliśmy się do zapisów Planu Miejscowego, który pozwalał na budowę jedynie domu parterowego z poddaszem dwuspadowym. Pomimo restrykcyjnych zapisów, udało nam się wykreować ciekawą strukturę budynku. Twórczo wykorzystaliśmy topografię widokowej działki i wydzieliliśmy aż pięć różnych poziomów, prawnie mieszczących się w definicji obiektu dwukondygnacyjnego – mówi architekt Bogusław Barnaś.

Budynek powstał na pochyłej działce. Parter od strony wejścia i wjazdu do garażu powiązany jest z istniejącym poziomem terenu. Strefa dzienna – kuchnia i jadalnia – ma poziom, który nieznacznie obniża się otwierając wysokie wnętrza na widok za oknami. Jeszcze niżej, bezpośrednio na poziomie terenu, znajduje się przestrzeń salonu. W centralnej części strefy dziennej, gdzie zlokalizowaliśmy kominek, tworzy się kilkustopniowy uskok przebijający taflę szkła, mający swoją kontynuację na zewnątrz. Uskok we wnętrzu tworzy przestrzeń siedziska, formę wielopoziomowego audytorium, czy nietypowej aranżacji przestrzeni gościnnej. Na zewnątrz to współczesne schody podcieniowe, dynamiczny akcent stylistyczny, który harmonijnie spaja bryłę parteru z dwuspadową formą strzelistego poddasza.

Modernistyczny, w całości przeszklony od południa parter wykończony został naturalnie patynującym i starzejącym się drewnem na wzór historycznych domów podcieniowych. Skontrastowana, wyrazista forma poddasza została wykończona nowoczesnym materiałem, blachą Ruukki Classic. Rynny i piony spustowe zostały dyskretnie ukryte w połaciach dachu oraz ścianach zewnętrznych. Brama garażowa została wykończona materiałem elewacyjnym idealnie zlicowanym z fasadą domu. W otwartej strefie dziennej wyeliminowaliśmy tradycyjne słupy nośne, zastępując je stalową konstrukcją zintegrowaną z podziałami ślusarki okiennej aby stworzyć otwartą przestrzeń, przeszkloną na całej długości elewacji południowej.

Minimalistyczna, otulona blachą, zamknięta w purystycznym trójkącie bryła poddasza tworzy wyrazisty podcień, chroniący przed słońcem i deszczem. Poddasze od strony południowej mieści otwarte aż do kalenicy wnętrze widokowej sypialni, a od strony północnej dwupoziomowy gabinet z antresolą na najwyższym już piątym poziomie. Zespołowi architektów gratulujemy udanej realizacji! Więcej o Małopolskiej Chacie Podcieniowej przeczytacie TUTAJ! 

Polska Zagroda z nagrodą A’ Design Award

Polska Zagroda ma unikalną bryłę, której forma wynika z nawiązania do istniejącego układu zabudowy gospodarczej, ukształtowania terenu, osi widokowych, potrzeb funkcjonalnych, podziału na strefy mieszkalne oraz lokalizacji drzew, które staraliśmy się zachować.

Stodoła Pierwsza zlokalizowana przy wjeździe na posesje to garaż oraz pomieszczenie siłowni powyżej. Architektom zależało na osiągnięciu efektu zachwytu poprzez zastosowane wyłącznie drewna jako materiału konstrukcyjnego oraz wykończeniowego. Jest to bryła, który pachnie drewnem i tworzy nową jakość przestrzeni garażu. Ma dostarczyć użytkownikowi autentyczne przeżycie przygody polegającej na wjechaniu do drewnianej spektakularnej przestrzeni wiejskiej stodoły.

Stodoła druga to strefa wejścia, która otwiera się przeszklonym podcieniem na przyległy dziedziniec. Transparentna fasada została pokryta ażurowymi drewnianymi łuskami, które nawiązują do ornamentu zdobiącego wejście Domu Starego. Stodoła trzecia to strefa dzieci oraz centralnie zlokalizowany hol główny. Stodoła czwarta mieści kuchnie otwartą na dziedziniec oraz dwa gabinety zlokalizowane po przeciwnej stronie w sąsiedztwie gęstej zieleni i stawu.

Stodoła piąta to dwupoziomowa przestrzeń dzienna, która jako jedyna w domu posiada otwarcie na wszystkie strony świata – wewnętrzny dziedziniec, otaczający krajobraz jak również zadaszony taras kominkowy. W całości przeszklona ściana szczytowa dwupoziomowego salonu otwiera się na ażurową strukturę drewnianego, zewnętrznego tarasu, wyposażonego w przesuwne przegrody. Jest to zamierzone nawiązanie do rozebranej drewnianej stodoły zlokalizowanej właśnie w tym miejscu. Na piętrze znajduje sie sypialnia małżeńska przyległa do pomostu, który prowadzi nas w krainę otaczających dom jezior. Na poddaszu zlokalizowano kameralne pomieszczenie widokowo-kontemplacyjne. Więcej o Polskiej Zagrodzie przeczytacie TUTAJ! 

O architekcie:
Bogusław Barnaś – wieków  tradycję z nowoczesnym zrównoważonym rozwojem. Czerpie inspiracje z rodzimych wzorców, odwołuje się do bogatej polskiej kultury, przetwarzając historyczne motywy w nowoczesny współczesny design. Jest autorem cyklu wystaw oraz publikacji „Architektura zakorzeniona w tradycji”.

Swój dorobek prezentował gościnnie na kilkudziesięciu wykładach i prezentacjach dla instytucji takich jak Uniwersytet Coventry w Wielkiej Brytanii, Międzynarodowy Kongres Architektury w Belgradzie, World Communication Forum Davos, Łódz Design Festival, 4Design Days. Był gościem wielu audycji radiowych i programów telewizyjnych. Jego projekty są doceniane i szeroko publikowane przez krajowe i zagraniczne wydawnictwa. Projektował budynki i założenia urbanistyczne m.in w Polsce, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Arabii Saudyjskiej, Korei Południowej i Jordanii.

Jest absolwentem dwóch uczelni, Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Wydziału Architektury Fachhochschule Muenster w Niemczech. W grudniu 2009 roku założył interdyscyplinarną pracownię projektową BXBstudio, skupiając wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w Polsce, Anglii oraz Szkocji, pracując m.in. w Londynie u Normana Fostera – jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów na świecie, pracowni Make Architects czy krakowskiej pracowni Ingarden & Ewy Architekci.

W latach 2012-2017 pracownik naukowy na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W 2014 roku zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów świata wg wydawnictwa Wallpaper*. W 2015 roku znalazł się w gronie 15 najlepszych polskich architektów przed czterdziestką wg Property Design. W roku 2018 otrzymał nagrodę „Architekci Małopolski 2017” za projekt Małopolskiej Chaty Podcieniowej oraz nagrodę PLGBC Green Building Awards za najlepszy projekt ekologiczny dla Eco Warsaw Tower. W tym samym roku Property Design umieściło BXBstudio na liście 25 najpopularniejszych polskich biur architektonicznych. W roku 2019 ponownie nagrodzony przez PLGBC za Dom Symbiotyczny w kategorii najlepszy projekt ekologiczny.


O konkursie:
A’ Design Award & Competition to największy na świecie i najbardziej zróżnicowany międzynarodowy konkurs związany z architekturą i wzornictwem. Niezależne, międzynarodowe jury, w którym zasiadają eksperci z branży – wykładowcy, dziennikarze, designerzy i przedsiębiorcy – wybiera najlepsze projekty z całego świata, wyróżniające się wyjątkowym designem, kreatywnością i zastosowaniem technologii. A’Design Award to symbol doskonałości we wzornictwie i innowacyjności. Co roku w każdej z dyscyplin konkursu przyznawane są wyróżnienia różnej wagi: Platynowe, Złote, Srebrne, Brązowe i Żelazne. Podwójnym Laureatem Silver A’ Design Award 2021 w kategorii Architecture, Building and Structure Design został architekt Bogusław Barnaś, za realicje dwóch domów – Polskiej Zagrody oraz Małopolskiej Chaty Podcieniowej. Uroczysta gala i ceremonia wręczenia nagród A’Design Award odbędzie się 20 lipca w Teatrze Sociale w Como we Włoszech.
Magazyn whiteMAD jest Partnerem A’ Design Award & Competition z czego jesteśmy niezwykle dumni!
źródło: Materiał Prasowy
zdjęcia: Piotr Krajewski / Rafał Barnaś