Współczesny dom w stylu starego dworku myśliwskiego. Króluje tu drewno i cegła

Pracownia architektoniczna Archideo swojego początku sięga 1969 roku. Od tego czasu jest rozwijana przez dwa pokolenia architektów – Jana Sabiniarza i Karola Sabiniarza. W swoich projektach mężczyźni czerpią garściami z tradycji architektury spotykanej w kraju i każdemu domowi nadają indywidualny charakter. Jedną z ich realizacji jest dom jednorodzinny zaprojektowany jako stary dworek myśliwski.

Dom jednorodzinny został zaprojektowany pod indywidualne wymagania rodziny ceniącej sobie połączenie funkcjonalności z tradycją. Swoim stylem nawiązuje do autentycznej zabudowy w typie starego domku myśliwskiego. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i naturalnych materiałów budowlanych pozwoliło stworzyć architekturę, która z upływem czasu nabiera piękna i charakteru, nigdy się nie starzejąc.


Budynek został wykonany w technologii murowanej z oblicówką z bali drewnianych. Z drewna wykonano również ciepły strop z lekką płytą żelbetową. Elewacja wykonana z cegły ręcznie formowanej i elementami pruskiego muru nawiązuje do dawnych dworków myśliwskich, które można spotkać w polskim krajobrazie. Elementy drewniane, które zostały wyszczotkowane by wydobyć piękno naturalnego drewna, zaprojektował i rozrysował ręcznie architekt Jan Sabiniarz, a wykonał je zaprzyjaźniony cieśla. Dach z lukarnami pokryto tradycyjną ceramiczną dachówką. Charakter budynku podkreślają okna ze szprosami w kolorze naturalnego drewna.

Dom posiada dwa podcienia: narożne wejściowe z gankiem oraz wypoczynkowe z tarasem w części rekreacyjnej. Wejście do domu ze strony bocznej elewacji dyskretnie prowadzi do wnętrza. Od strony ogrodu znajduje się taras z panoramicznymi oknami. Balkon z zaprojektowanymi przez biuro a kutymi przez kowala barierkami dodaje lekkości na wysokości poddasza. Wszelkie pieczołowicie wykonane detale nadają domowi uroku oraz rustykalnej nuty. Wnętrza w sielskim stylu doskonale komponują się z założeniami projektu.

Źródło: Archideo – Pracownia Architektoniczna

Zobacz też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Ciekawostki | Cegła | Drewno

Temat: Dworek myśliwski we współczesnej wersji od Archideo

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły