Dworzec autobusowy w Katowicach. Miało być pięknie, a wyszło…

Katowice dzięki dotacji z Unii Europejskiej zaplanowały budowę kolejnego węzła przesiadkowego. Tym razem nowa stacja komunikacji miejskiej powstanie w ścisłym centrum przy ulicy Sądowej i będzie obsługiwać zarówno autobusy miejskie, jak i dalekobieżne. Budowa pochłonie niecałe 60 milionów złotych.

W ramach dotacji od Unii Europejskiej opiewającej na niemal 200 milionów złotych powstanie kilka nowych węzłów przesiadkowych. Wśród nich wymienić można te w Ligocie, Brynowie i Zawodziu, które razem uzyskały ponad 120 milionów dotacji oraz nowoczesny węzeł w centrum Katowic przy ulicy Sądowej, który kosztować będzie około 56 milionów, a dotacja pokryje 60 proc. inwestycji.


To właśnie na tym ostatnim węźle chcemy się skupić. Centrum Przesiadkowe Sądowa (CPS) miało być nową dumą katowickiej komunikacji miejskiej. CPS składać się będzie z budynku obsługi podróżnych, w którym znajdzie się dwupiętrowa poczekalnia. W budynku będą także toaleta i przechowalnia bagażu,  kiosk, bar oraz kasa z biletami. To, co miało wyróżniać CPS to jego charakterystyczna, nowoczesna wiata nad peronami autobusowymi.
Wiata stała się ostatnio hitem wśród internautów, którzy wytykają miejskiemu magistratowi, że budowa zadaszenia nijak ma się do wizualizacji pokazanych dwa lata temu. Zamiast subtelnego, nowoczesnego kształtu, zadaszenie stało się dziwnie kanciaste, co sprawia, że wiata wydaje się być toporna i ciężka. Wiata straciła również swoje „czoło”, które na wizualizacjach w delikatny sposób zwężało się ku ziemi nadając całej bryle lekkości. Obecnie jest ono ścięte i pełne załamań, którym daleko do nowoczesnych, organicznych kształtów. Kolejną zmianą jest samo zadaszenie. W wizualizacji planowano stworzyć długie, kilkumetrowe przeszklenia, które w rezultacie okazały się pojedynczymi świetlikami wmontowanymi w blaszany dach.

Oczywiście wiemy, że szalenie trudno budować dokładnie tak samo, jak na wizualizacjach, ale odnosimy wrażenie, że w tym przypadku powstający obiekt znacząco odbiega od znanych koncepcji. Słowem: miało być pięknie, a wyszło… 

Źródło zdjęcia: fotopolska.eu
Autor zdjęcia: Pyrrhocorax graculus (licencja: CC BY-SA 4.0)