Dworzec autobusowy w Warszawie będzie nowy! [WIZUALIZACJE]

Nowy dworzec autobusowy w Warszawie zbuduje Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Polonus. Projekt budynku powstał w pracowni EMA Studio.

Obecny dworzec autobusowy Warszawa Zachodnia zbudowany został w 1980 roku według projektu Zygmunta Kłopockiego. Odjeżdżają stąd autobusy do odległych miast w Polsce, ale też realizowane są połączenia międzynarodowe. Gmach przez lata nie był jednak modernizowany. W efekcie jego wizualny stan bardzo ucierpiał. Nie dziwi więc decyzja o budowie zupełnie nowego dworca, który podróżnym zaoferuje lepszy komfort.

Polonus jest spółką należącą do Skarbu Państwa. Nowy dworzec chce zbudować obok obecnego budynku – na parkingu pomiędzy nim a przeszklonym wejściem do stacji kolejowej Warszawa Zachodnia. Gmach będzie mieć 10 kondygnacji naziemnych, dwie podziemne i w sumie 44 metry wysokości.

Aby nowy dworzec autobusowy nie podzielił losu starego, Polonus chce skomercjalizować powierzchnie biurowe, które zajmą kondygnacje powyżej hali dworca. Sama hala będzie mocno przeszklona i w jej wnętrzu powstaną kasy biletowe, punkty usługowe i gastronomiczne. Na parterze powstanie też poczekalnia, której kontynuacja znajdzie się na kondygnacji -1. Część biurowo-administracyjna, konferencyjna, restauracja i zielony ogród mają powstać na kondygnacji drugiej. Przestrzenie wyżej przeznaczone będą na biura i hotel.


Starannie zaprojektowana ma być przestrzeń wokół budynku. Architekci chcą, by nasadzenia zieleni i elementy małej architektury sprzyjały spędzaniu tam wolnego czasu. To też przyjazna przestrzeń, w której będzie można poczekać na odjazd autobusu.

Plany zakładają też połączenie budynku w poziomie -1 z tunelem prowadzącym na perony dworca kolejowego oraz na podziemny przystanek tramwajowy.

A co stanie się ze starym dworcem? Dziennikarze Gazety Wyborczej dowiedzieli się, że po uruchomieniu nowego dworca stary prawdopodobnie zostanie zburzony. Inwestycja ma być realizowana w latach 2024-2026.

Publikowane wizualizacje przedstawiają projekt koncepcyjny. Jego ostateczny kształt poznamy po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy.

wizualizacje: EMA Studio

Czytaj też: Warszawa | Komunikacja miejska | Dworzec kolejowy | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Tak dworzec wygląda obecnie: