Dworzec autobusowy z drzewami w środku. Tak budują w Litwie

Nowoczesny dworzec autobusowy zbudowano w miasteczku Wyłkowyszki (lit. Vilkaviškis). Architekci z pracowni Balčytis Studija zaprojektowali obiekt w taki sposób, aby wyeksponować rosnące na działce drzewa. Dzięki temu udało się uniknąć ich wycinki.

W tym liczącym nieco ponad 10 tysięcy mieszkańców dworzec autobusowy pełni funkcję komunikacyjnego centrum, ale nie tylko. Lokalne władze budując dworzec w takiej formie chciały pobudzić gospodarcze życie miejscowości i stworzyć nowe miejsca pracy. Obiekt dysponuje powierzchnią handlową i usługową.

Powierzchnia dworca to 4 tysiące m kw. Zbudowano go na trójkątnej działce, a nietypowy projekt wizualnie połączył budynek z rosnącą w pobliżu przyrodą, tworząc w ten sposób park i atrakcyjną przestrzeń publiczną. Stare drzewa rosnące na działce wkomponowano w bryłę – mieszkańcy mogą wypoczywać tu nawet w deszczowe dni.

Gmach ma uniwersalne funkcje. Można tu organizować wydarzenia kulturalne, spektakle i koncerty.

dworzec autobusowy

Sprawdź

Dworzec autobusowy jest też przyjazny środowisku. Spełnia energetyczne wymagania dla budynków klasy A+. Optymalną temperaturę wnętrza udało się osiągnąć dzięki pompie ciepła a umieszczone na dachu panele fotowoltaiczne sprawiają, że obiekt jest samowystarczalny w zakresie energii elektrycznej.

Dworzec autobusowy został nominowany do konkursu Mies van der Rohe Award 2021, w którym walczy o tytuł najlepszego budynku Unii Europejskiej.

Czytaj też: Podróże | Komunikacja miejskaZieleń | Meble miejskie

fot. Norbert Tukaj, źródło: EUMies Award