Dworzec kolejowy Czeremcha już otwarty. Jest nowoczesny i ma elektrownię na dachu

Dworzec kolejowy Czeremcha znajduje się w województwie podlaskim. Zbudowany został w miejscu starego. Nowoczesna bryła powstała dzięki unijnym funduszom – dofinansowanie wyniosło aż 85 procent całej kwoty.

Dworzec w Czeremsze udostępniony pasażerom został w czwartek 16 stycznia. Wcześniej podróżni korzystali z budynku wzniesionego w latach 80. XX wieku. Nowy obiekt jest mniejszy, ale wybudowany został w formule „Innowacyjnego Dworca Systemowego”. To format dworców, który kolejarze wykorzystują w mniejszych miastach. Takie dworce charakteryzują się niższym kosztem utrzymania i standardem obsługi pasażerów.

W nowym budynku znalazły się poczekalnia, kasa biletowa, toaleta i pomieszczenie dla rodzica z dzieckiem. Na dworcu pojawił się również nowoczesny system informacji pasażerskiej, cały obiekt jest dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych.

Kolejarze ciekawie potraktowali przestrzeń przylegającą do budynku. Wyznaczono miejsca typu Kiss&Ride, zbudowano wiatę rowerową i stację naprawy jednośladów. Rowerzyści mogą korzystać ze specjalnej ścieżki, która wiedzie pod same drzwi budynku.

Dworzec kolejowy Czeremcha ma kilka proekologicznych rozwiązań. Budynek został wyposażony z kolektory słoneczne, energooszczędne oświetlenie LED i pompy ciepła. Zastosowano także system odzysku wody deszczowej. Stacja w Czeremsze to węzeł przesiadkowy położony przy Magistrali Wschodniej łączącej Olsztyn, Białystok, Lublin, Rzeszów i Kielce.

Dworzec kolejowy Czeremcha


Koszt inwestycji – około 13 mln zł brutto – został pokryty ze środków własnych PKP S.A. oraz z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (POPW). Przebudowa dworca w Czeremsze jest jedną z 10 inwestycji PKP S.A. realizowanych z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej w ramach POPW. Pozostałe dworce to: Skarżysko-Kamienna (świętokrzyskie), Białystok, Bielsk Podlaski, Siemiatycze (podlaskie), Olsztyn Główny, Olsztyn Zachodni, Olsztynek, Nidzica, Szczytno (warmińsko-mazurskie). Niebawem planowane jest otwarcie kolejnych przebudowanych dworców PKP – w Bielsku Podlaskim i w Siemiatyczach. Więcej o nowych dworcach w Polsce przeczytacie tutaj.

fot. PKP SA

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły