Gdańsk Wrzeszcz

Dworzec kolejowy Gdańsk Wrzeszcz zostanie przebudowany. Tak będzie wyglądać

Mieszkańcy czekali na to wiele lat. PKP zapowiedziały, że Dworzec Kolejowy Gdańsk Wrzeszcz zostanie przebudowany. Teraz kolejarze szukają firmy, która zrealizuje projekt.

Bryłę nowego dworca we Wrzeszczu zaprojektowało studio TBi Architekci. To nowoczesna, szara bryła, która wielu może przypominać architekturę polskich portów lotniczych. Ostatni wizualny lifting budynek przeszedł w 2014 roku, jednak było to tylko lekkie odświeżenie – mieszkańcy czekali też na remont placu przed budynkiem, ten wkrótce się wydarzy.

PKP ogłosiły przetarg na przebudowę obiektu. Całość prac ma trwać dwa lata i zakończyć się w drugiej połowie 2022 roku. Na wizualizacjach pracowni TBi dworzec ma formę szarej, podłużnej bryły, której elewację zaprojektowano ze stalowych płyt. Budynek ma być mocno przeszklony, aby do wnętrza docierało dużo naturalnego światła.

Gdańsk Wrzeszcz


Po zachodniej stronie dworca zbudowany zostanie pasaż, w którym powstaną strefy handlowe i usługowe. Działać więc będą tu mogły małe sklepy, restauracje i kawiarnie. Po wschodniej stronie otwarte zostaną kasy biletowe. W tej drugiej części znajdą się też poczekalnie dla podróżnych. Co ważne, z placu przed budynkiem znikną stare dobudówki. Całość prac ma pochłonąć 14 milionów złotych.

Dziennikarze gdańskiej Gazety Wyborczej poprosili o opinię członków Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. W dyskusji wyrazili opinię, że blaszana bryła dworca może przypominać nowe lotnisko w Radomiu, które po kilku latach od otwarcia zostało zrównane z ziemią.

W porównaniu ze stanem obecnym przedstawiona wizja wygląda zdecydowanie lepiej. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że to drugi najważniejszy, albo nawet najważniejszy dworzec w półmilionowym mieście, to jest zdecydowany niedosyt. Ot, zwykły, niewielki “blaszak”, który mógłby stanąć dosłownie wszędzieczytamy w Wyborczej wypowiedź Karola Spieglanina z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Jak podoba wam się propozycja nowego dworca Gdańsk Wrzeszcz? Podzielcie się opinią i zostawcie komentarz.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Gdańsk | Kolej | Komunikacja miejska

źródło: PKP SA