dworzec Kątach Wrocławskich

Dworzec kolejowy w Kątach Wrocławskich przeszedł metamorfozę [PRZED i PO]

Ta maleńka stacja kolejowa jeszcze kilka lat temu była ruiną. Dworzec w Kątach Wrocławskich otwarto w 1920 roku, teraz został gruntownie wyremontowany.

Zakończyły się prace przebudowy budynku dworca kolejowego w Kątach Wrocławskich. Teraz to komfortowe miejsce, które spełnia współczesne standardy obsługi podróżnych. Podczas prac udało się odnowić historyczne detale i przywrócić im blask. Oficjalne otwarcie dworca po remoncie nastąpiło dzisiaj.

Prace remontowe dworca rozpoczęły się jesienią 2019 roku i trwały kilkanaście miesięcy. Prócz remontu budynku dworca kolejarze zadbali o jego najbliższe otoczenie. Całość zyskała też nowe podświetlenie.

Remont poprzedziły badania konserwatorskie, dzięki którym obiektowi przywrócono oryginalną kolorystykę elewacji oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Nie było to łatwe zadanie z uwagi na wielokrotne przemalowania. Ostatecznie ściany elewacji pomalowano na kolor jasnozielony, któremu towarzyszą białe sztukaterie oraz ciemnobrązowa stolarka okienna i drzwiowa. Podczas renowacji dworca poddano rekonstrukcji dwa drewniane wiatrołapy zlokalizowane przy wejściach od strony peronów i miasta.

dworzec Kątach Wrocławskich


Dodatkowo przed budynkiem wydzielono 34 miejsca parkingowe dla aut i 35 dla rowerów. Posadzono też 16 klonów. Koszt przebudowy dworca w Kątach Wrocławskich to 18,5 mln złotych. Prace były dofinansowane ze środków z budżetu państwa. Nie udało nam się ustalić, dlaczego państwowa spółka nie uzyskała dofinansowania ze środków unijnych na remont dworca w Kątach Wrocławskich.

Tak budynek wyglądał przed remontem:

fot. Travelarz, źródło: wikimedia.org, licencja: CC 3.0

Czytaj też: Architektura | Kolej | Zabytek | Ciekawostki | Renowacja

źródło: PKP  S.A.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły