Dworzec kolejowy w Kielcach zostanie wyremontowany

Wkrótce rozpoczną się prace, dzięki którym dworzec kolejowy w Kielcach będzie odnowiony. Ruszył przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych.

Projekt przebudowy dworca przygotowała pracownia architektoniczna Pas Projekt. Odnowiona zostanie elewacja budynku, która wyglądać ma tak jak w oryginalnym projekcie. W ten sposób podkreślony zostanie historyczny wygląd budynku i jego reprezentacyjny charakter. Spore zmiany planowane są wewnątrz. Na parterze zlokalizowana zostanie poczekalnia z toaletami oraz pomieszczenie dla osób podróżujących z dziećmi. W bocznej części hali znajdą się cztery kasy biletowe i centrum obsługi pasażera. W budynku pojawi się też przestrzeń pod dwa biletomaty oraz bankomaty i automaty vendingowe. Te ostatnie będą stanowić uzupełnienie dla oferty lokali komercyjnych, które zaplanowano na dworcu.

Układ hali zaprojektowano w sposób umożliwiający bezkolizyjną obsługę pasażerów i przemieszczanie się użytkowników dworca z i do tunelu podziemnego oraz z miasta na peron. Powierzchnia na pierwszym i drugim piętrze zostanie zaadaptowana na nowoczesne pomieszczenia biurowe.

Dzięki zaplanowanej przebudowie obiekt będzie nowoczesny i dostosowany do współczesnych potrzeb. Podróżni z niepełnosprawnościami będą mogli liczyć na wiele architektonicznych ułatwień. Znikną przeszkody, a zamiast nich pojawią się pochylnie, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących i tablica dotykowa z mapą obiektu.


Mieszkańcy i podróżni będą mogli skorzystać z wind, które ułatwią przemieszczanie się po budynku. Do potrzeb osób niepełnosprawnych zostaną dostosowane także kasy biletowe i toalety, a przed budynkiem pojawią się trzy miejsca parkingowe przystosowane do ich potrzeb.

Zmieni się też otoczenie budynku. Kolejarze wyznaczą 18 miejsc parkingowych i zbudują wiatę dla rowerów. Pojawią się nowe ławki, kosze i oświetlenie.

Rozpoczęcie modernizacji dworca planowane jest w II połowie bieżącego roku, a zakończenie w I połowie 2023 roku. Inwestycja będzie realizowana z dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Termin składania ofert w przetargu mija 22 lipca 2021 r.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Kielce | Renowacja | Kolej | whiteMAD na Instagramie

źródło: PKP S.A.