dworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej

Dworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej-Chebziu okrzyknięty mianem Dworca Roku

Wyremontowany dworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej-Chebziu zwyciężył w głosowaniu kapituły konkursu, która przyznała mu tytuł najpiękniejszego w Polsce.

Plebiscyt na Dworzec Roku organizowany jest od 2018 roku. Tym razem o zwycięstwo rywalizowały między innymi dworce w Wodzisławiu Śląskim, Katowicach, Bydgoszczy i Tarnowie. Ten ostatni zwyciężył w głosowaniu internautów. Plebiscyt organizuje Fundacja Grupy PKP.

Nagrodzony budynek dworca w Rudzie Śląskiej-Chebziu zbudowany został w 1859 roku. Swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie wykonanej na początku XX wieku (lata 1900-1902). Jednak na prawdziwą rewolucję musiał czekać do 2018 r. Jury konkursu urzekł sposób zagospodarowania wnętrza. W środku urządzono bowiem publiczną bibliotekę, która pełna jest udogodnień dla odwiedzających. Prócz tego gmach zachował swoją podstawową funkcję – korzystają z niego pasażerowie, którzy podróżują pociągami Kolei Śląskiej na trasie Gliwice – Katowice – Częstochowa.


Budynek dworca w Rudzie Śląskiej-Chebziu z zewnątrz wyróżnia się elewacją z różnokolorowej cegły oraz odsłoniętą stalową konstrukcją. Ten klimat udało się przenieść do wnętrza. Działająca tam „Stacja Biblioteka” otwarta została pod koniec września 2019 roku. Czekamy na potwierdzenie informacji dotyczącej autorów projektu wnętrza. Kiedy otrzymamy informację zaktualizujemy artykuł

W głosowaniu internautów zwyciężył dworzec kolejowy w Tarnowie.

fot. UM Ruda Śląska