Dworzec kolejowy w Siedlcach zostanie wyremontowany. Prace ruszają!

Kolejarze pokazali wizualizacje, które przygotowali architekci z pracowni Pas Projekt. Dworzec kolejowy w Siedlcach zyska nowy wygląd, a jego otoczenie będzie uporządkowane. Teren inwestycji właśnie przejął wykonawca, który gotowy budynek odda pasażerom w 2022 roku.

Budynek dworca zbudowano w 1986 roku. Dzięki planowanej modernizacji jego wygląd znacznie się zmieni. Elewacja budynku zostanie poddana kompleksowej renowacji – rozebrane zostaną występujące wtórne nawarstwienia, a pierwotne formy profili (m.in. gzymsy i balustrady) zostaną zrekonstruowane. Odtworzone będą osie okienne. Wykonana zostanie również termomodernizacja elewacji przy wykorzystaniu technologii ściany trójwarstwowej. Pojawi się zewnętrzna okładzina ceglana, a miejscowo elewacja wykończona zostanie patynowaną blachą tytan-cynk. W ten sam sposób wykończone zostaną też świetliki i attyki.

Na nowo zagospodarowany zostanie teren przed dworcem. Pojawią się tam wiata rowerowa z 10 stojakami na jednoślady oraz kilka miejsc parkingowych i miejsc krótkiego postoju. Zamontowane zostaną ławki i kosze.

Zmieni się również wnętrze obiektu. Dzięki modyfikacji dotychczasowego układu funkcjonalnego, w budynku powstanie duża przestrzeń zapewniająca wysoką jakość obsługi podróżnych. W zachodnim skrzydle budynku wyburzone zostaną ściany i część stropów, dzięki czemu powstanie dwukondygnacyjne pomieszczenie pełniące funkcję poczekalni z antresolą komunikacyjną na piętrze. Na parterze zlokalizowane będą ogólnodostępne toalety i pomieszczenia na kasy biletowe. Z holu głównego zaprojektowane zostały wejścia do przyległych lokali komercyjnych. Pomieszczenia na punkty handlowo-usługowe znajdą się zarówno na parterze, jak i na piętrze dworca. O przyjeżdżających i odjeżdżających pociągach będą informować nowe wyświetlacze i komunikaty głosowe wygłaszane wewnątrz budynku.


Program Inwestycji Dworcowych to największy program modernizacji dworców kolejowych w naszej historii. Dzięki niemu rząd przeznaczy do 2023 roku prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców. W ramach tego programu na Mazowszu zmodernizowaliśmy m.in. dworce w Pruszkowie oraz w grudniu ubiegłego roku dworzec w Mrozach. Teraz kolej na modernizację dworca w Siedlcach, dzięki której pasażerowie otrzymają obiekt spełniający ich oczekiwania oraz w pełni dostosowany do standardów obsługi podróżnych – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Andrzej Bittel informuje, że Program Inwestycji Dworcowych w ciągu trzech lat pochłonie prawie 2 mld złotych. To tyle, ile Telewizja Polska oraz Polskie Radio otrzymują każdego roku. Łatwo więc policzyć, że gdyby publiczne pieniądze zamiast do telewizji były przeznaczone na remonty dworców, to każdego roku moglibyśmy remontować blisko 200 budynków kolejowych, które przez długie lata służyłyby podróżującym Polakom.

Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na przełom I i II połowy tego roku, a zakończenie na II połowę 2022 r. Inwestycja będzie dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Czytaj też: Kolej | Dworzec kolejowy | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

wizualizacje: Pas Projekt, źródło: PKP SA