Dworzec Łódź Kaliska zostanie przebudowany. Zyska miedzianą elewację

PKP S.A. ujawniły szczegóły remontu dworca Łódź Kaliska. Budynek z lat 90. zyska zupełnie nowy wygląd. Zmieni się też układ funkcjonalny wnętrza. Jednocześnie spółka ogłosiła przetarg na wykonanie prac. Dla mieszkańców może być to rewolucja.

Zakres prac zakłada przebudowę głównego budynku dworca. Zniknie północne patio, w którym znajdują się lokale gastronomiczne. W tym miejscu zaplanowany jest parking. Zniknąć ma też charakterystyczne zadaszenie przed wejściem głównym. W odnowionym budynku znajdą się toalety, nowe kasy, windy, a także miejsca pod wynajem dla przedsiębiorców. Wygodniej będą mogli korzystać z dworca także pasażerowie MPK Łódź – przebudowa zakłada wybudowanie nowych zatoczek autobusowych.

Na parterze zaplanowany jest hol, powstaną tam kasy biletowe, poczekalnia dla rodziców z dziećmi i punkt informacji. Zbudowana zostanie też toaleta a część pomieszczeń przeznaczonych zostanie pod wynajem.

Elewacja budynku zostanie wykonana z blachy z miedzi oksydowanej i zyska charakterystyczny, ciemny kolor.

Prace mają ruszyć jeszcze w 2023 roku. Czas na składanie ofert upływa z końcem lutego. W sumie wykonawca będzie miał dwa lata na realizację prac. Oznacza to, że pasażerowie z nowego dworca będą mogli skorzystać w 2025 roku. Remont ma pochłonąć 55 mln zł.


Dworzec Łódź Kaliska to postmodernistyczny budynek, który powstał pod koniec XX wieku w miejscu dawnej, historycznej konstrukcji. Pierwszą koncepcję obecnego budynku przygotował łódzki architekt Jan Gorgul, który chciał połączyć nowoczesne rozwiązania z historycznym duchem dworca. Budowa dworca ruszyła w 1987 roku, jednak pierwsza koncepcja Jana Gorgula została zmieniona i ostateczny wygląd budynku opracowali Marek Skurnóg i Wojciech Garszyński. Postmodernistyczny gmach otwarto w 1993 r.

Budynek jednak nie przypadł do gustu wszystkim mieszkańcom. Jego postmodernistyczne elementy budziły mieszane uczucia. Dziś jest jednym z niewielu dworców w Polsce zbudowanych w tej estetyce.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Łódź | Metamorfoza | Ciekawostki | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Tak dworzec wygląda obecnie:

fot. Łacheta, źródło: UM Łódź, łódź.pl

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły