Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Budowa zakończy się już w maju!

To jedna z największych inwestycji realizowanych w Lublinie w ostatnich latach. Dworzec Metropolitalny zaoferuje mieszkańcom nową jakość podróżowania po mieście i regionie. Jego projekt powstał w pracowni Tremend, a za realizację odpowiada firma Budimex. Poznaliśmy nowy termin zakończenia budowy, który został wyznaczony na 15 maja tego roku.

Już za niespełna sto dni zakończy się budowa Dworca Metropolitalnego w Lublinie. Choć pierwotnie prace miały zakończyć się 31 grudnia 2022 roku. To liczący trzy kondygnacje obiekt z częściowo użytkowym dachem oraz parkingiem podziemnym, który będzie mógł pomieścić 174 samochody.

Pracownicy Budimex montują szklane fasady w budynku dworca. Wykańczane jest też pomieszczenie podziemnego garażu. Część dworcowa będzie jak „budynek w budynku”, szklane fasady zatrzymają ciepło w środku, a latem pozwolą utrzymać chłodne powietrze w środku.

Strefa odpoczynku dla podróżnych zbudowana zostanie na pierwszym piętrze. Na dachu planowane są nasadzenia zieleni, z naciskiem na gatunki roślin, które oczyszczają powietrze. Obiekt będzie miał też system odzyskiwania deszczówki, którą będą podlewane rośliny. Co ciekawe, na dachu powstaje plac zabaw, który będzie się składać z systemowego parku linowego.Na tej powierzchni trwa też montaż paneli fotowoltaicznych.

Z uwagi na tryb i zakres realizowanej inwestycji, złożony przez firmę Budimex wniosek o przedłużenie terminu zakończenia prac analizowano zarówno pod kątem prawa zamówień publicznych, jak i regulacji wynikających z dofinansowania Unii Europejskiej. Wpływ na wydłużenie prac budowlanych, a tym samym na zmianę terminu zakończenia inwestycji miała konieczność przeprowadzenia robót dodatkowych i zamiennych oraz tych związanych z usuwaniem awarii lub budowy infrastruktury podziemnej przez zewnętrznych operatorów sieci. Na wniosek środowisk osób z niepełnosprawnościami, wystąpiła również konieczność zmiany projektu wykonawczego identyfikacji wizualnej Dworca Metropolitalnego, by odpowiadała na wszystkie potrzeby – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta ds. Inwestycji i Rozwoju.


Dodatkowo w ramach prac wyremontowane zostaną ulice przylegające do dworca. Dzięki temu mieszkańcy Lublina zyskają fragment miasta, który będzie wyróżniać się nowoczesną architekturą i meblami miejskimi. W sumie budowa dworca kosztowała 340 mln zł, z czego 188 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

źródło: UM Lublin

Czytaj też: Lublin | Dworzec kolejowy | Place, Skwery, Parki  | Miasto | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie