fot. Antekbojar (wikimedia.org, licencja CC 1.0)

Dworzec PKP Wałbrzych Szczawienko po generalnym remoncie

Wałbrzych Szczawienko to jeden z kilku dworców kolejowych w Wałbrzychu. Niewielki budynek został wyremontowany w 2018 r., teraz kolejarze oddali pasażerom nowe perony. Efekt prac pozytywnie zaskakuje. Trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu obiekt był ruiną.

Dworzec Wałbrzych Szczawienko oddany do użytku został w 1853 r. i ówcześnie funkcjonował pod nazwą Sorgau. Tuż po II wojnie światowej przemianowano ją na Słońsk Dolny. Obecnie nazwa nawiązuje do dzielnicy Wałbrzycha.

Budynek ma status zabytku. Wszystkie prace remontowe musiały odbywać się pod okiem konserwatora zabytków. Z nowych peronów dworca podróżni korzystać będą od 14 czerwca. Peron ma nową nawierzchnię, zaznaczony pas bezpieczeństwa i ścieżkę naprowadzającą dla osób niedowidzących. Na peronie zamontowano dwie wiaty i odnowione oświetlenie. Jest czytelne oznakowanie oraz tablice i gabloty informacyjne. Przebudowano też tory i rozjazdy, które zyskały urządzenia elektrycznego ogrzewania – pociągi będą mogły przejeżdżać tędy bez przeszkód w warunkach zimowych. Wyremontowano wnętrze, które zyskało stonowaną kolorystykę bieli i czerni. Charakterystyczna szachownica na podłodze buduje klimat dawnych podróży. W środku pojawiły się też drzewka, wokół których rozmieszczono ławki.

fot. Antekbojar (wikimedia.org, licencja CC 1.0)

Dodatkowo komunikację w regionie usprawni budowa przystanku Wałbrzych Centrum. Z nowych i odnowionych stacji kolejowych skorzystają pasażerowie podróżujący na trasie Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Renowacja | Metamorfoza

źródło: PKP PLK