Dworzec szybkiej kolei od Zaha Hadid Architects

Cicho wierzymy w to, że duch Zahy Hadid, będzie towarzyszył architektom do końca świata i jeden dzień dłużej. Niepowtarzalny styl, zapoczątkowany przez architektkę pochodzącą z Iraku rozpoznaje dzisiaj każdy miłośnik architektury, a jej nazwisko do dziś kojarzy się z szczytem kunsztu projektowego.

Najnowszym dziełem, które wyszło z pracowni Zaha Hadid Architects (ZHA) jest dworzec szybkiej kolei w Neapolu. Włoski dworzec przypomina biały most rozpościerający się nad torowiskiem, prowadzący do poszczególnych peronów. Projekt ma być „bramą do południowych Włoch” i pokazywać nowatorska myśl architektoniczną, którą chcą chwalić się Włosi. Projekt jest o tyle ważny, że „zszywa” centralną część Półwyspu Apenińskiego z południem, a trasa ze stolicy do Neapolu ma trwać zaledwie niecałą godzinę.

Jak wspomnieliśmy budynek przypomina most, którego sufit wykonano ze stali i szkła, co jednocześnie wpuszcza do wnętrza promienie słoneczne, ale i nadaje dworcowi nowoczesnego i delikatnego wyglądu. Przez dworzec obecni przejeżdżać ma 11 linii szybkiej kolei, jednak do 2020 liczba ta wzrośnie do 28 linii. Popyt na kolej we Włoszech rośnie bardzo szybko, w ostatnich 10 latach, odnotowano wzrost zainteresowania pociągami aż o 50 procent i wciąż rośnie. To zmotywowało władze do stworzenia funkcjonalnego i wydajnego dworca, który odciąży pobliskie, niezmodernizowane obiekty. Tak podczas otwarcia o projekcie mówił premier Włoch, Paolo Gentiolini:

„Naszym celem nie było stworzenie tylko dworca, chcieliśmy stworzyć coś, co już niedługo przyczyni się do rozwoju całego regionu (…) Otwierając ten dworzec wysyłamy sygnał do całego kraju, że Włochy idą do przodu, rozwijamy się, a to miejsce jest idelanym połączeniem sztuki i wysokiej myśli inżynierskiej”

Warto dodać, że do projektu przystąpiło 30, światowej sławy biur projektowych. Jednak to pomysl wywodzący się z londyńskiego ZHA wygrał jednomyślnie.Innymi ciekawymi projektami od Zaha Hadid Architects są między innymi Projekt osiedla w Nowym Jorku, Sberbank w Moskwie, czy szklany olbrzym w Antwerpii.

Photography is by Jacopo Spilimbergo.