Kolejarze poinformowali, ze dworzec w Chełmie zmieni swoje oblicze. Ze starego budynku zostanie tylko część piwnic. Umowa z wykonawcą prac budowlanych została już podpisana.
Obecny budynek dworca zbudowany został w 1961 r. To prosta bryła, którą zdobią elementy nawiązujące do postmodernizmu. Nowy dworzec w Chełmie będzie zupełnie inny.
Dokumentację projektową nowego dworca opracowała pracownia PAS Projekt. Architekci proponują budowę geometrycznej bryły z dominantą. W jej górnej części umieszczony zostanie zegar. Wieża będzie mieć prawie 15 m wysokości. Projekt zakłada budowę przeszklonej wiaty w miejscu wschodniego skrzydła. Zadaszenie uchroni nową część placu dworcowego, którą wypełnią miejsca do odpoczynku z meblami ulicznymi, ogródki letnie kawiarni lub restauracji.
Tak dworzec wygląda obecnie:
W projekcie ciekawie zapowiada się elewacja, która zostanie wykonana z cegły licowej w kolorze kredowym. Kolor nie jest przypadkowy. Architekci chcieli w ten sposób nawiązać do historii miasta, które rozwinęło się dzięki przemysłowi wydobycia i przetwórstwa kredy w latach 20. XX wieku. Cegły zostaną ułożone w taki sposób, aby dawały dekoracyjny wzór. Parterowa część budynku będzie mocno przeszklona. Plan zakłada, że wyższą część budynku pokryją pnącza.
Co zyskają pasażerowie? Nowy hol będzie mieć 250 m kw. powierzchni i wysokość dwóch kondygnacji. Przestrzeń doświetli duży świetlik dachowy. Na posadzce ułożone zostanę płyty granitowe, a ściany zyskają wykończenie z betonu architektonicznego. Na jednej z betonowych płyt pojawi się odciśnięty plan miasta w kształcie orła.
Jest to nawiązanie do rozbudowy w 20-leciu międzywojennym miasta Chełm o Osiedle „Dyrekcja”. Układ urbanistyczny tej części miejscowości przypominał kształtem zarys orła. Miało to symbolizować odrodzenie państwa polskiego oraz jego rozwój gospodarczy – informują kolejarze.
Pełniący funkcję poczekalny hol wypełnią nowe ławki, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Zbudowane zostanie też pomieszczenie kasy biletowej oraz pomieszczenia dla handlu lub usług. Na piętrze zbudowane zostaną pomieszczenia biurowe.
Rewolucyjne zmiany czekają plac przed dworcem. Kolejarze planują położenie nowej nawierzchni, stworzenie nowej zielonej przestrzeni z trawnikiem po zachodniej stronie oraz posadzenie drzew i krzewów (lipa, jarząb, forsycja, trzmielina, pięciornik). W sumie prace mają pochłonąć blisko 26 mln zł.
źródło: PKP S.A.
Czytaj też: Dworzec kolejowy | Metamorfoza | Elewacja | Detal | whiteMAD na Instagramie