Dworzec w Jastarni odzyska oryginalny wygląd. Prace trwają!

To niewielki budynek, który ma status dworca turystycznego. Dworzec kolejowy w Jastarni zbudowano w latach 20 XX wieku. Wkrótce obiekt zostanie wyremontowany, a jego ceglana elewacja zostanie odsłonięta.

Prace remontowe rozpoczęły się już we wrześniu 2022 roku. Przez tych kilka ostatnich miesięcy udało się przeprowadzić izolację fundamentów, prace rozbiórkowe i częściowo konstrukcyjne. Aktualnie prowadzona jest odbudowa więźby dachowej. Niebawem ruszą również prace związane z zagospodarowaniem terenu, w tym układanie nowej nawierzchni wokół dworca.

Dworzec w Jastarni zbudowany został w latach 20. XX wieku. Przez dziesięciolecia jego wygląd stopniowo ulegał zmianie. Ostatnio jego ściany zdobił tynk. Podczas aktualnego remontu budynek odzyska ceglany wygląd. Elewacja zostanie wykończona ręcznie formowanymi płytkami klinkierowymi w kolorze naturalnej cegły. Idealnie z nowym wyglądem elewacji dworca będą współgrały drzwi i okna w kolorze brązowym oraz ceramiczna dachówka. Całkowicie nowy wygląd zyska wiata przylegającą do wejścia do budynku. Będzie to konstrukcja stalowa pomalowana na kolor szary, z przeszklonym dachem. Znajdzie się na niej podświetlany napis z nazwą dworca, a pod nią zaprojektowano stojaki rowerowe. Historyczny charakter obiektu podkreśli stylizowany zegar, natomiast jego bryłę iluminacja nocna budynku.

Współczesnym standardom ma odpowiadać wnętrze budynku. Posadzka w holu będzie posiadała geometryczny wzór ułożony przy pomocy płytek imitujących drewno i kamień. Ściany do wysokości lamperii obłożono wielkoformatowymi panelami gresowymi w kolorze szarym, a powyżej pomalowano na biało. Oświetlenie zaprojektowano w formie modnych reflektorów na szynie. Tuż nad witrynami kas biletowych będą zamontowane elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. We wnętrzu znajdą się również ławki, kosze oraz gabloty z rozkładem jazdy pociągów. Na zewnątrz pod wiatą przewidziano miejsca dla automatu z przekąskami i biletomatu. W sąsiedztwie holu zaprojektowano toalety dla podróżnych. Na parterze zlokalizowano także lokal handlowo-usługowy oraz pomieszczenia techniczne.

Dodatkowo obiekt zyska rozwiązania proekologiczne, takie jak energooszczędne oświetlenie, zbiorniki retencyjne na deszczówkę, która wykorzystana zostanie jako woda szara w toaletach. Cały obiekt zostanie ocieplony.


Przebudowa dworca obejmie również jego najbliższe otoczenie. Poza nową nawierzchnią, podjazdem, wyznaczaniem miejsc parkingowych oraz uporządkowaniem terenów zielonych zaprojektowano stojaki rowerowe. Część z nich będzie się mieścić pod wiatą przy wejściu, a pozostałe przy ścianie budynku od strony peronów. Ciekawym akcentem będą nowe elementy małej architektury takie jak murki gabionowe czy nowe oświetlenie – informuje PKP S.A.

Inwestycja w Jastarni jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych i jest dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Metamorfoza | Cegła | Detal | whiteMAD na Instagramie