Dworzec w Kielcach będzie przebudowany. Prace właśnie ruszyły!

Kolejarze podpisali umowę z wykonawcą prac budowlanych. Dworzec w Kielcach zostanie przebudowany według projektu przygotowanego przez architektów z pracowni Pas Projekt z Nadarzyna.

Oryginalny budynek dworca zbudowany został w 1971 roku po trwającej sześć lat budowie. Bryłę zaprojektował Jerzy Bortkiewicz z Biura Projektóa Kolejowych w Lublinie, który zaproponował popularny wtedy styl modernistyczny. Choć bryła budynku, składająca się z części centralnej i dwóch skrzydeł nie ulegnie zmianom, to renowacji zostanie poddana elewacja budynku. Szczególną uwagę będą zwracały przeszklenia umiejscowione w centralnej części budynku oparte o konstrukcje słupowo-ryglową ze specjalnymi mocowaniami. Dzięki nim osoba patrząca na budynek z zewnątrz będzie widziała olbrzymich rozmiarów szklaną taflę z delikatnymi podziałami pionowymi i poziomymi.

Modernistycznego charakteru elewacji mają dodać jasnoszare okładziny wykonane z płyt fibrobetonowych. To pierwsza taka realizacja na dworcu w Polsce. Utrzymana w duchu modernizmu estetyka dworca w Kielcach zostanie podkreślona przez nową iluminację nocną. Natomiast na szczycie budynku dworca zaprojektowano podświetlane napisy „dworzec kolejowy” (od strony miasta) oraz logotyp PKP i nazwę stacji – Kielce (od strony peronów).

Przebudowane zostanie również wnętrze dworca. Przestrzeń obsługi podróżnych zostanie skoncentrowana wokół holu, pełniącego jednocześnie funkcję poczekalni. Charakterystycznym elementem tej częśći będzie ciemna posadzka wykonana z lastryko. Elementem „ciepła” w aranżacji wnętrza ma być wykonany z dębowych listewek sufit podwieszany z liniowymi oprawami świetlnymi. Ciekawym detalem w przestrzeni nowego holu, nawiązującym do trendów ekologicznych, będzie „zielona ściana”, pokryta chrobotkiem reniferowym. Mech ten posiada właściwośći akustyczne, poprawiające wytłumienie wnętrz. W nowym holu podróżni znajdą ergonomiczne ławki wyposażone w gniazdka oraz porty USB służące do ładowania urządzeń mobilnych, a także gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz zegary. Dworzec w Kielcach będzie klimatyzowany.


W centralnej części budynku i w jego skrzydłach na wyższych kondygnacjach zlokalizowano pomieszczenia biurowe, m.in. komendy regionalnej Straży Ochrony Kolei, spółek kolejowych i jednego z wydziałów Urzędu Miasta Kielce.

Metamorfozę przejdzie również niewielki teren znajdujący się przy południowym i północnym skrzydle dworce. Po przeprowadzeniu rozbiórek powstaną tam parkingi na 18 samochodów. W jego sąsiedztwie zaplanowano nowe chodniki, wiatę rowerową oraz nowe elementy małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie). Na nowo zostanie urządzone tereny zielone, gdzie poza trawnikiem, zaplanowano nasadzenia drzew i krzewów.

Koszt przebudowy dworca w Kielcach to 44,21 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., wykonawcą robót jest firma MGBuilding z Kielc, a projekt przebudowy dworca wykonała pracownia Pas Projekt z Nadarzyna. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to druga połowa 2023 roku.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Kielce | Renowacja | Kolej | whiteMAD na Instagramie

źródło: PKP S.A.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły