To kolejny z dworców na Dolnym Śląsku, który doczekał się modernizacji. Ceglany obiekt odzyskał pierwotny wygląd.

Strzelin to liczące 12 tysięcy mieszkańców miasto w województwie dolnośląskim. Pierwszy dworzec kolejowy powstał tam już w 1872 roku. Ceglany budynek przez ostatnie dziesięciolecia nie był jednak remontowany, metamorfozy doczekał się dopiero teraz.

Remont odbywał się w ramach programu inwestycyjnego PKP S.A., który zakłada odnawianie starych obiektów dworcowych. Dworzec w Strzelinie poddany został gruntownej przebudowie i dostosowano go do współczesnych wymagań. W środku stworzono poczekalnię, toaletę oraz pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem wyposażone w przewijaki. Pojawiło się tutaj również Biuro Obsługi Klienta, w którym pasażerowie mogą kupić bilety oraz stworzono miejsce na restaurację.

Zakres prac modernizacyjnych objął między innymi renowację ceglanej elewacji, wykonanie instalacji, wymianę poszycia dachu oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Zagospodarowano również teren przed budynkiem. Nad całością prac czuwał konserwator zabytków. To dzięki tej współpracy odrestaurowano i zachowano gzymsy w pomieszczeniach archiwum, zachowano oryginalną posadzkę i wyeksponowano piec kaflowy. Koszt prac wyniósł blisko 10 mln złotych.

W województwie dolnośląskim kolejarze remontują w sumie 17 dworców. Obecnie prace trwają w Zgorzelcu i Chojnowie.

fot. PKP S.A.