fot. DWKZ

Dworzec Wrocław Nadodrze odzyska blask. W planach m.in. hotel i muzeum Żydów

Zabytkowy dworzec Nadodrze we Wrocławiu przejdzie w najbliższych latach kompleksową renowację. We wnętrzach historycznego gmachu powstanie hotel, przestrzenie gastronomiczne oraz muzeum poświęcone pamięci Żydów deportowanych z miasta w czasie II wojny światowej. Za realizację inwestycji odpowiada DL Invest Group. Katowicka firma w 2022 roku kupiła obiekt za 15 milionów złotych.

Dworzec Nadodrze warty zachowania

Plany modernizacji nadgryzionego zębem czasu dworca to efekt wielomiesięcznych konsultacji nowego właściciela z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Początkowo deweloper zamierzał rozbudować kompleks o nowy obiekt, jednak konserwator nie wyraził zgody na zmiany w otoczeniu dworca, które mogłyby naruszyć historyczny układ urbanistyczny. Jak podkreślono w oficjalnym komunikacie, układ przestrzenny z pałacową bramą, osiami widokowymi i szpalerem drzew stanowi integralną część założenia architektonicznego i nie powinien być zakłócany przez nowe kubatury.

Zakres nachodzących zmian

Zatwierdzony projekt renowacji i modernizacji zakłada odnowienie elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej, konserwację elementów wystroju wnętrz oraz odtworzenie dawnego, kultowego neonu z napisem „Dworzec Nadodrze”. Budynek zachowa swój pierwotny układ funkcjonalny, z korytarzami i wydzielonymi pomieszczeniami. Zrezygnowano z planów wprowadzenia przestrzeni typu open space, co było jednym z głównych punktów spornych podczas negocjacji na linii inwestor-konserwator. Prace budowlane obejmą również adaptację poddasza. Pojawią się tam okna połaciowe oraz panele fotowoltaiczne na dachu. Budynek ma zachować też częściowo swoją pierwotną funkcję dworca.

Dworzec Nadodrze
fot. Neo[EZN]/fotopolska.eu

Muzeum poświęcone Żydom

Szczególne znaczenie będzie miała część inwestycji poświęcona pamięci Żydów, których w latach 1941-1944 deportowano z Wrocławia do niemieckich obozów zagłady. To właśnie w rejonie dzisiejszego dworca Nadodrze oraz placu Strzeleckiego znajdował się jeden z głównych punktów zbiorczych, skąd następnie prowadzono wywózki. Inwestor zapowiada, że muzeum upamiętniające te wydarzenia powstanie w uzgodnieniu z organizacjami społecznymi oraz przy ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Oficjalne pozwolenie konserwatorskie na realizację prac zostało wydane 7 kwietnia 2025 roku. Dokument dotyczy wyłącznie budynku historycznego dworca, jednak konserwator podkreśla konieczność ochrony całego towarzyszącego mu założenia przestrzennego. Prace budowlane mogą ruszyć na początku 2026 roku, o ile inwestor uzyska wszelkie stosowne pozwolenia.

Dworzec Wrocław Nadodrze – historia

Dworzec Wrocław Nadodrze powstał w 1868 roku jako jedna z ostatnich stacji normalnotorowych we Wrocławiu. Został zaprojektowany przez Hermanna Grapowa do obsługi połączeń m.in. z Oleśnicą. Po II wojnie światowej obiekt był pierwszą stacją we Wrocławiu, która wznowiła obsługę ruchu kolejowego. Budynek z czerwonej cegły utrzymany jest w historyzującym stylu, a wiele z elementów jego wystroju przetrwało do dziś, co czyni go jeszcze cenniejszym i wartym ocalenia. Obecnie stacja obsługuje pociągi regionalne i pospieszne oraz autobusy podmiejskie. Po zakończeniu nadchodzącego remontu dworzec na nowo stanie się dumną wizytówką miasta, witając podróżnych przybywających do stolicy Dolnego Śląska.

Źródło: Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, tuwroclaw.com

Czytaj też: Architektura w Polsce | Muzeum | Zabytek | Wrocław | Renowacja