Dwupiętrowy apartament na warszawskiej Pradze według MO Architekci

Dwupiętrowy apartament na warszawskiej Pradze zaprojektowany został przez Magdalenę Statnik i Oskara Włodarka z pracowni MO Architekci. 70-cio metrowy dwukondygnacyjny apartament to przestrzeń, która zachwyca zarówno swoją funkcjonalnością, jak i ponadczasową elegancją. To projekt, w którym każdy element został starannie przemyślany,  tak aby spełnić wszystkie potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Zarówno przestrzeń do pracy, jak i odpoczynku zostały rozplanowane z dużą precyzją, zapewniając komfort i swobodę. „Tworzymy azyl bezpieczeństwa, przestrzeń do życia w miejskiej dżungli, miejsca do spełniania pasji. Wszystko w akompaniamencie funkcjonalnych rozwiązań, ponadczasowych materiałów unikatowego detalu i sztuki, która buduje nastrój” – tłumaczą architekci z pracowni MO Architekci 

Przestrzeń wypełniona światłem

Jednym z kluczowych elementów tego projektu jest wykorzystanie naturalnych materiałów a także wprowadzenie jak największej ilości światła dziennego do wnętrza. Duże okna, umieszczone strategicznie, pełnią kluczową rolę w tym zakresie. Przeszklona antresola, będąca jednym z centralnych punktów projektu, przepuszcza obfitą ilość światła, które nieskrepowanie wypełnia przestrzeń, i sprawia, że całe wnętrze wydaje się jaśniejsze, bardziej przestronne, otwarte i lekkie.

Zastosowanie pełnego przeszklenia na antresoli a także jego kontynuacja wraz z drzwiami przesuwnymi na poziomie „0” pozwala na precyzyjne wydzielenie stref. Zamknięcie kuchni za pomocą eleganckich drzwi przesuwnych nadaje elastyczności i prywatności, pozwalając na separację przestrzeni w zależności od potrzeb i sytuacji. W przestrzeni kuchni znalazło się miejsce na sporej wielkości stół usytuowany na tle regału wkomponowanego w wysoką część zabudowy meblowej. Wysublimowany styl zabudowy dopełniają złote detale w postaci mosiężnych uchwytów.

Dwupiętrowy apartament na warszawskiej Pradze – przytulność okraszona sztuką 

Nieopodal kuchni na dole wnętrza znajduje się salon. Ponad 5-cio metrowe najwyższe z pomieszczeń nie utraciło na przytulności dzięki zastosowaniu tkanin filtrujących światło do wnętrz apartamentu. W samym centrum salonu znalazło się miejsce na wygodną, funkcyjną sofę, fotel oraz podnóżek. Klimat przestrzeni podkreślają eteryczne a zarazem bardzo rzeźbiarskie formy oświetlenia idealnie wpisujące się w obszerną wysokość. Na ścianie strefy telewizyjnej nie zabrakło miejsca na sztukę oraz delikatne kinkiety nadające nastoju. Całość jasnej kolorystyki uzupełnia naturalny odcień drewna na podłodze oraz w elementach meblowych zaprojektowanych przez pracownie.

Na wyższą kondygnację apartamentu prowadza schody. Jest to element, który nie tylko łączy ze sobą dwie przestrzenie, ale także zaprojektowane z myślą o funkcjonalności, oferują dodatkową przestrzeń do przechowywania pod biegiem stopni.

Trzy funkcje antresoli

Na górnym poziomie wnętrza można wyróżnić trzy kluczowe funkcje, które tworzą różnorodne i wyjątkowe strefy. Pierwszą z nich jest przytulna sypialnia, zapewniająca miejsce do odpoczynku i regeneracji. Tutaj, w otoczeniu spokoju i wyjątkowej atmosfery, można znaleźć błogi spoczynek po intensywnym dniu. Nastrój tej strefie nadaje delikatna grafika tapety, miękkie tkaniny i oświetlenie przy stoliku nocnym.

Kolejną funkcją jest obszar dedykowany pracy i hobby. Zaplanowany ergonomicznie i z dbałością o szczegóły i miejsce do przechowywania, obszar ten stwarza inspirujące środowisko, sprzyjające kreatywności i produktywności, zapewnia ono komfort i swobodę w wykonywaniu różnorodnych aktywności.

Strefa sypialni na górnej kondygnacji apartamentu została celowo oddzielona od strefy pracy i hobby, tworząc subtelny podział za pomocą ażurowej ścianki. Delikatna konstrukcja działa nie tylko jako element dekoracyjny, ale także pełni ważną funkcję w aranżacji wnętrza. Zapewnia prywatność i intymność, jednocześnie pozwalając na swobodny przepływ światła i powietrza. Jej struktura tworzy subtelną granicę, która nie narusza odczucia przestronności i lekkości wnętrza.

Dzięki temu rozwiązaniu strefa sypialni staje się wyodrębnionym, spokojnym miejscem do odpoczynku, oddzielonym od innych funkcji, takich jak praca czy hobby.

Ważnym rozwiązaniem dla tej strefy jest także zastosowanie zasłon z wspomaganiem elektrycznym. To rozwiązanie sprawia, że mieszkańcy mogą cieszyć się maksymalnym komfortem i prywatnością w górnej części apartamentu. Spore przeszklenia mogą być dyskretnie zasłonięte w razie potrzeby, zapewniając intymność.

Elegancka łazienka

Wnętrze niewielkiej łazienki umieszczone na dole apartamentu zostało starannie skomponowane w jasnej kolorystyce, aby zachować spójność z całym projektem. Przeważające kolory to delikatna biel, która odbija światło i dodaje przestrzeni optycznej lekkości oraz drewno, które nadaje wnętrzu ciepła i przytulności. Pojawiają się tu również złote akcenty w postaci armatury oraz mosiężne uchwyty, które wyraźnie dodają elegancji nawiązując tym samym do pozostałych detali w apartamencie.

Metryka projektu: 
autor projektu: MO Architekci
adres pracowni: ul. Podgórna 10/1, 61-829 Poznań
e-mail: biuro@mo-architekci.pl
ig: https://www.instagram.com/moarchitekci/
www: www.mo-architekci.pl
zdjęcia: Aleksandra Dermont

O pracowni:
MO Architekci – “jako architekci wnętrz, zawsze staramy się sprostać wymaganiom naszych Klientów. Każdego dnia tworzymy kreatywne projekty i dbamy o to, żeby były one nie tylko niepowtarzalne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Stawiamy na dialog, ponieważ wtedy, jesteśmy w stanie poznać przyzwyczajenia i zainteresowania odbiorców naszych projektów. To pozwala na uzyskanie pełnego obrazu na temat ich wizji i oczekiwań. Dzięki temu, tworzone przez nas wnętrza spełniają wszystkie warunki, omawiane podczas przygotowywania projektu. Projektant wnętrz to osoba, która nie tylko wykonuje swoją pracę zgodnie ze wszystkimi przyjętymi standardami, ale także potrafi wsłuchać się w potrzeby innych ludzi i zrealizować ich wizje i wyobrażenia.

Bardzo ważną dla nas kwestią jest ergonomia. Jednym z głównych założeń podczas projektowania jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Ergonomia to nie tylko dobrze dobrane meble i wyposażenie, ale także zaplanowanie stref i funkcjonalny rozkład pomieszczeń. Jako doświadczeni projektanci wnętrz doskonale zdajemy sobie sprawę, że źle zorganizowana przestrzeń może zaważyć na całościowym wrażeniu na temat danego projektu. Wpływa to również na jakość podczas codziennego użytkowania. Dlatego realizując nasze projekty nie stosujemy utartych schematów. Ważne jest dla nas indywidualne podejście i oryginalne rozwiązania.

Podczas opracowania projektu zwracamy uwagę na kontekst miejsca, światło, proporcje oraz detal. Wymienione czynniki w połączeniu z wytycznymi Inwestora powodują, że każdy z projektów ma swój indywidualny i niepowtarzalny charakter. Nieodzownym elementem koncepcji estetycznej jest szczegółowa dokumentacja techniczna zawierająca wszelkie aspekty budowlane oraz instalacyjne. To dzięki niej estetyczne i funkcjonalne rozwiązania mogą zostać zrealizowane tak aby aranżacja mogła zostać wdrożona zgodnie z założeniami. Dobrze zaprojektowana architektura wnętrz przyczynia się do zwiększenia komfortu w codziennym użytkowaniu przestrzeni oraz pozwala na maksymalne wykorzystanie jej potencjału.” – czytamy na stronie pracowni https://www.mo-architekci.pl/

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Warszawa | whiteMAD na Instagramie  | Mieszkanie | Apartament |