Dwupoziomowe mieszkanie w Berlinie. To projekt biura Hanna Pietras Architects

Mieszkanie znajduje się w Berlinie, kilka kilometrów od centrum miasta. Po przebudowie ma zupełnie nowy układ wnętrza.

Wnętrze mieszkania zaprojektowały architektki Małgorzata Wiankowska-Kowalczyk oraz Hanna Pietras. Projektantki postanowiły na nowo określić układ funkcjonalny, dlatego zamieniły lokalizację strefy dziennej i nocnej. Strefa dzienna przeniesiona została na poddasze. Teraz właściciele spędzają tam teraz większość wolnego czasu. Uzupełnieniem strefy dziennej jest część kuchenna. Właściciele kochają gotować i przyjmować gości, pochodzą z różnych kultur, dlatego ostateczny wygląd wnętrza jest efektem mieszanki różnych inspiracji i zainteresowań.

Główne założenie projektowe zakładało umieszczenie w kuchni wielkiego, drewnianego stołu, który ułatwi wspólne biesiadowanie. Podłoga strefy dziennej również została wykonana z drewna. To klasyczna jodełka, która potęguje poczucie przestrzeni. Tej ostatniej jest wiele! W sumie powierzchnia mieszkania to 112 m kw., a właściciele mogą się cieszyć wysokim sufitem. Wysokość wykorzystały architektki, które zaproponowały wysoką bibliotekę w salonie i zrezygnowały z wiszących szafek w kuchni. Zamiast szafek ścianę kuchni zdobi wyłącznie okap, który został obłożony miedzianą blachą.

Strefa prywatna znalazła się na niższej kondygnacji – tworzy ją sypialnia, którą architektki powiększyły o łazienkę z wolnostojącą wanną. Sypialnię wyróżnia stonowana kolorystyka. Biel ścian przełamana została tapicerowanymi zagłówkami w odcieniach szarości i koloru niebieskiego. To miejsce, które ma sprzyjać relaksowi.


Tak zaprojektowanemu mieszkaniu trudno przypisać konkretny styl architektoniczny. Dzięki wykorzystanym dodatkom i nieoczywistym połączeniom architektom udało się stworzyć przestrzeń, która ma wiele twarzy.

Pracownia Hanna Pietras Architects znajduje się w Łodzi. Tworzy ją zespół osobowości i talentów. – Podróżujemy, eksplorujemy i zbieramy doświadczenia z całego świata, dzięki czemu nasze projekty to coś więcej niż wyuczone schematy i rozwiązania – mówi architekt Hanna Pietras. Jako jedno z nielicznych biur w Polsce pracownia umożliwia klientom wirtualny spacer po ich inwestycjach dzięki technologii VR.

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza  | Renowacja | Cegła| whiteMAD na Instagramie

Dwupoziomowe mieszkanie w Berlinie – fot. Raspberry-Workshop.com, źródło: Hanna Pietras Architects

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły