Dwuskrzydłowy dom wakacyjny z widokiem na jezioro!

Dwuskrzydłowy dom o nazwie “Vertes Retreat” to dom wakacyjny dla czteroosobowej rodziny, położony na słonecznym wybrzeżu w Kanadzie w prowincji British Columbia.  Jest to projekt z 2020 roku pracowni architektonicznej W O W E N Architecture and Design.

Kanadyjska prowincja British Columbia od zachodu graniczy z Pacyfikiem, natomiast na północy z Alaską. Nazwa regionu nawiązuje do brytyjskiej kolonii o nazwie British Columbia, która została nadana przez królową Wiktorię w 1858. Miała ona związek z nazwą rzeki Kolumbia przecinającej tę kolonię. Rzeka z kolei wzięła swoje imię od nazwy statku amerykańskiego kapitana Roberta Graya Columbia.

Obiekt zaprojektowany na planie litery „L” jest położony nad nieskazitelnie czystym jeziorem. Charakterystyczną cechą jeziora jest skalisty brzeg, który nadaje okolicy wyjątkowego charakteru. Płaskie dachy znajdują się nad skrzydłami domu, zapewniając duże nawisy i zadaszone przestrzenie zewnętrzne. Dom stanowi jedność z krajobrazem i zapewnia swoim mieszkańcom miejsce do relaksu i odpoczynku. Wszystkie zewnętrzne elewacje pokryte są połączeniem ciemnego i jasnego drewna.

Dwuskrzydłowy dom o powierzchni 382 metrów kwadratowych składa się z dwóch brył. Pierwsza z nich jest jednym dużym pokojem służącym jako część dzienna domu. Mieści ona obszerny salon z kominkiem połączony z kuchnią, łazienkę, jadalnie oraz wyjście na taras z paleniskiem przylegającym do domu. Drugie skrzydło posiada dwa piętra.

Na parterze mieści się garaż oraz pokój zabaw dla dzieci. Na piętrze znajdują się głównie sypialnie, łazienka oraz drugi taras wychodzący z głównej sypialni. Dużą dawkę dziennego światła wnętrzom zapewniają obszerne przeszklenia w elewacjach oraz wbudowane świetliki w dachach obu skrzydeł. Wystrój wnętrz jest dość minimalistyczny i surowy, lecz spójny z krajobrazem. Królują tam stonowane odcienie szarości, bieli oraz drewno, a na podłogach znajduje się polerowany beton.

O pracowni:
W O V E N Architecture and Design — pracownia architektoniczna z siedzibą w BC w Kanadzie. Prowadzą ją Julian Carnrite i Genevieve Graham. Filozofia pracowni polega na traktowaniu wszystkich aspektów projektu jako spójnej całości, w której architektura, krajobraz i wnętrza są ze sobą splecione. Ściśle współpracują z klientami, aby opracować funkcjonalne koncepcje, które przekładają się na piękne formy zintegrowane z zachwycającymi krajobrazami północno-zachodniego Pacyfiku.

Czytaj też: Ciekawostki | Kanada | whiteMAD na Instagramie  | Domek letniskowy | Ekologia

Źródło: https://www.designboom.com
Pracownia: https://www.wovenarchitecturedesign.com
Zdjęcia: https://www.silentsama.com