Działka na rogu ul. Garbary i Wielkiej zostanie zabudowana

Działka na rogu ul. Garbary i Wielkiej w Poznaniu zostanie zabudowana! Powstanie tam nowoczesna kamienica.

Grupa Vinci, znana w naszym kraju jako Vinci Immobilier Polska, zaczynała swoją przygodę nad Wisłą od budowy mieszkań w Warszawie. Niedawno rozszerzyła swoje działania również na Poznań, wznosząc okazały budynek mieszkaniowy w rejonie ulic Żeromskiego i Dąbrowskiego, którego projekt opracowała poznańska pracownia Demiurg. Okazuje się, że Grupa Vinci planuje już następną inwestycję, i to w samym sercu miasta! Pusta działka na rogu ul. Garbary i Wielkiej zostanie zabudowana.

Kolejną inwestycją będzie siedmiopiętrowa kamienica, która powstanie na znanej chyba każdemu poznaniakowi działce, zlokalizowanej na na rogu ul. Garbary i Wielkiej. Nieruchomość znajduje się w najbliższym sąsiedztwie Starego Rynku, Chwaliszewa i rzeki Warty. W czasach przedwojennych stały w tym miejscu bogato zdobione kamienice, które zostały częściowo rozebrane podczas okupacji, a później uszkodzone podczas walk o miasto. Wypalone mury rozebrano wkrótce po zakończeniu wojny. Później rozebrano chwaliszewski most i zasypano koryto płynącej nieopodal Warty.

 

Ulica Garbary po zakończeniu działań wojennych. 


Od lat miejsce to pozostaje smutną i wstydliwą wizytówką miasta, z parkingiem i pawilonem handlowym, od niedawna opuszczonym. Kamienica, która ma tu powstać, domknie w końcu kwartał zabudowy i uzupełni wyszczerbioną przed laty pierzeję.

Widok na Chwaliszewo, lata przedwojene i współczesne. Po lewej stoi kamienica, która została zniszczona podczas II wojny światowej, a potem rozebrana. To tutaj ma stanąć nowy budynek.

Dawne koryto Warty, most Chwaliszewski i kamienica na rogu ul. Wielkiej i Garbary, którą ma niebawem zastąpić nowy budynek.

Przygotowania do przedsięwzięcia trwają już od półtora roku i zaangażowali się w nie m. in. Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta oraz konserwator zabytków, co wróży dobrze przyszłej inwestycji. Jest to bowiem miejsce ważne z punktu widzenia urbanistyki, ale też i historii, gdyż tuż obok działki przebiega odwieczny trakt łączący Stare Miasto z Chwaliszewem, a dalej z Ostrowem Tumskim. Tam Grupa Vinci również planuje inwestować w przyszłości.

Czekamy z zapartym tchem na pierwsze wizualizacje!

Czytaj też: PoznańPolskaUrbanistyka

Źródła: NAC, Biblioteka Raczyńskich, poznan.wyborcza.plCYRYL, MKZ w Poznaniu