Dzieciniec pod Słońcem w Poznaniu po remoncie. Odnowiono dworek i rzeźbę E. Haupta

Dzieciniec pod Słońcem to pierwszy ogród jordanowski, który został wybudowany w Poznaniu w latach 20 XX w. Zabytkowy kompleks znajduje się na terenach nadwarciańskich, w niewielkiej odległości od samego centrum miasta. Obiekt przechodził w ostatnich miesiącach gruntowną renowację, za którą kompleksowo odpowiadała spółka DEMIURG.

W skład Dziecińca pod Słońcem wchodzi kilka obiektów, wybudowanych w latach 1927-28 w stylu dworkowym. Centralna część z kolumnowym gankiem, połączona jest podcieniami z pawilonami. Na terenie Dziecińca pod Słońcem znajdują się także dawne budynki dozorcy i kierownika ogrodu jordanowskiego. Wszystkie obiekty zostały poddane gruntownej rewitalizacji, a elewacjom przywrócono dawny blask. Budynki zostały przystosowane do osób z niepełnosprawnościami. Powstał także nowy budynek, w którym znajdują się pomieszczenia techniczne. Zadbano o nową nawierzchnię ścieżek i odnowiono schody prowadzące do ogrodu.


Prace obejmowały również rewitalizację małej architektury i ogrodu Dziecińca pod Słońcem, założonego w stylu francuskim. Eksperci DEMIURG odnowili rzeźbę „Macierzyństwo”, autorstwa polskiego rzeźbiarza Edwarda Haupta, a także odtworzyli zabytkową fontannę, zlokalizowaną w centrum ogrodu.

Zabytkowe budynki „Dziecińca pod Słońcem” wraz z wszystkimi jego atrakcjami, w tym rozległym parkiem, przez dekady stanowiły miejsce zabaw i wypoczynku, chętnie odwiedzane przez poznaniaków. Rewitalizacja Dziecińca była zatem dla Miasta ważnym przedsięwzięciem, które dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich podmiotów bezpośrednio zaangażowanych w proces inwestycyjnych zostało zakończone. Pozwoliło to na wznowienie działalności Młodzieżowego Domu Kultury z początkiem 2020 r., na co wielu mieszkańców z nieukrywanym zadowoleniem czekało – mówi Dyrektor Grzegorz Kamiński, Miasto Poznań

Po modernizacji Dzieciniec pod Słońcem nadal pełni funkcję rekreacyjną, a zlokalizowany tu Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży. Inwestycję prowadzi Urząd Miasta Poznania – Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Czytaj też: Poznań | Polska | Zieleń | Zabytek | Renowacja | Miasto

Foto: Maciej Lulko
źródło: materiały prasowe / www.demiurg.com.pl