Dzielnica przyszłości w Krakowie. Tak będzie wyglądać Nowe Miasto

Nowe Miasto w Krakowie to ogromny projekt, którego realizacja planowana jest w rejonie Płaszowa i Rybitw w południowo-wschodniej części miasta. W dzielnicy będą mogły powstawać wieżowce do 150 metrów wysokości. Włodarze chcą, by była to zielona wizytówka Krakowa.

Teren, na którym zbudowane zostanie Nowe Miasto charakteryzuje się dużą różnorodnością jeśli chodzi o profil gospodarczy – są tutaj przedsiębiorstwa produkcyjne, zarówno o charakterze wytwórczym jak i pełniące funkcje magazynowe. Wkrótce na tym obszarze wprowadzona będzie zabudowa mieszkaniowa.

Nowa dzielnica zaoferuje miks wielu funkcji. Będzie działać tak, jak samodzielne miasto z miejscami do pracy, życia, rozrywki i uprawiania sportu. Władze Krakowa chcą, by w Nowym Mieście powstały co najmniej dwa publiczne place, z czego jeden będzie wielkości połowy Rynku Głównego.

Nowe Miasto ma być przygotowane na intensywny rozwój. Konieczne będą zmiany tych terenów poprzemysłowych i stworzenie infrastruktury dla funkcji użyteczności publicznych, biurowych, przemysłu wysokich technologii oraz zabudowy mieszkaniowej. Pierwszym krokiem do realizacji projektu jest ustalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru.


Wstępny projekt zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Nowe Miasto jest już gotowy. Mieszkańcy mogą się z nim zapoznać w Biuletynie Informacji Publicznej miasta Krakowa do 6 lipca. Dyskusja publiczna jest otwarta dla mieszkańców i odbędzie się 23 czerwca o godz. 15.30 w Urzędzie Miasta przy placu Wszystkich Świętych 3-4. Będzie można do niej dołączyć także w formie online.

Nowe Miasto w Krakowie ma stać się nowoczesną i ekologiczną dzielnicą, w której mieszkać i pracować będzie ponad 100 tysięcy osób. W sumie jego obszar wyniesie 700 hektarów z czego aż 65 hektarów zajmie nowy park.

źródło: UM Kraków, Wydział Planowania Przestrzennego

Czytaj też: Wieżowiec | Kraków | Architektura w Polsce | Zieleń | Miasto | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie