Dziewczyna od Szkła. Aleksandra Zawistowska i jej szklane naczynia

Jej praca przypomina tworzenie maleńkich rzeźb. Szklane naczynia Aleksandra Zawistowska wykonuje ręcznie w pracowni w Amsterdamie. Pomagają jej w tym doświadczeni rzemieślnicy. Efektem ich pracy jest Szkło o niepowtarzalnych kształtach.

Szkło łączy lata kunsztu rzemiosła ze świeżym spojrzeniem na potencjał materiału. Rzuca wyzwanie tradycyjnej produkcji, zamieniając ją w doświadczenie i stale testując granice funkcjonalności. Nie używając standardowych odlewów, rzeźby przybierają spontaniczne kształty, często wymykające się kanonowi piękna, a proces dmuchania staje się w ten sposób równie ważny, co sam efekt. Przełamując utartą estetykę masowej produkcji, Szkło zachęca do celebracji codziennych czynności, takich jak jedzenie i picie. Aleksandra Zawistowska tworzyła kolekcję szklanych naczyń wyznając właśnie taką ideę.

Szkło to praktyka powolnej i starannej produkcji, w której każdy etap jest równie ważny. Proces tworzenia zaczyna się od szkicu koncepcji, w którym uchwycona jest intencja projektu, ale na ostateczny kształt wpływają decyzje kuratorskie podejmowane w warsztacie podczas jego tworzenia. Do formowania Szkła używane są naturalne materiały, takie jak kamień, drewno czy cegły, których pozostałości są często widoczne w gotowych rzeźbach. Intencją Szkła jest podkreślanie właściwości materiału, takich jak jego waga, barwa, temperatura czy struktura i uchwycenie całego procesu dmuchania w jego masie i formie.

Rzeźby zaprojektowane są zarówno z myślą o codziennym użyciu, jak i na specjalne okazje, mogą również stanowić element wystroju wnętrza. W trosce o ograniczenie nadprodukcji i nadmiernej konsumpcji, Szkło powstaje w niewielkich seriach, składających się z kilku rodzajów naczyń – szklanek, kielichów, kubków, karafek, wazonów oraz mis. Szkło zaprasza do docenienia wyjątkowości i różnorodności oraz użytkowania niepowtarzalnych obiektów.


Szkło jest produkowane w Muzeum Narodowym Szkła w Leerdam w Niderlandach. Nad każdym obiektem pracują trzej rzemieślnicy pod okiem Aleksandry – główny dmuchacz szkła, asystent i osoba zajmująca się obróbką na zimno. Produkcja każdej rzeźby zajmuje około pięciu dni.

Aleksandra Zawistowska jest artystką wizualną i konceptualną, której multidyscyplinarna praktyka łączy projekty krytyczne, fizyczne i cyfrowe. Studiowała w Polsce, Portugalii i Niderlandach, gdzie zdobyła tytuły magistry sztuki oraz architektury. Aleksandra brała udział w wystawach w Niderlandach, Polsce, Gruzji i Ukrainie. W swojej pracy łączy zamiłowanie do surowych, naturalnych materiałów z fascynacją przypadkowością w projektowaniu. Pracując z różnymi technikami i materiałami, zawsze stara się zrozumieć proces i znaleźć swój sposób na tworzenie rzeczy. Szkło można nabyć w butiku IDEAMM przy ulicy Kruczej w Warszawie lub po bezpośrednim kontakcie z projektantką.

źródło: Aleksandra Zawistowska – Szkło

Czytaj też: Naczynia | Szkło  | Minimalizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie