Dziś jest ruiną. Młyn Lelitów w Krakowie odżyje!

To nowy rozdział w historii budynku. Młyn Lelitów, a właściwie zabudowania, które pozostały po przemysłowym obiekcie wrócą w nowej formie. Inwestycję zrealizuje spółka Money Square Investment, która wypełni miejsce mieszkaniami. Za projekt Faktorii Młyn odpowiada studio MATIK z Krakowa – Robert Michniewski oraz Tomasz Klimasara.

Inwestycja zrealizowana będzie przy ulicy Kocmyrzowskiej 3A w Krakowie. Inwestor chce, aby miejsce garściami czerpało z historii, dlatego zapowiada realizację budynków, które będą stanowiły połączenie historii i tradycji z nowoczesnością.

Młyn Lelitów położony jest na terenie Nowej Huty. To licząca 90 arów przestrzeń zatopiona w zieleni. Tuż obok płyną dwie rzeki: Młynówka oraz Dłubnia. Warunki geograficzne sprawiają, że miejsce może zyskać niepowtarzalną atmosferę

Historia przemysłowego obiektu sięga końca XIX wieku. Najpierw zbudowano budynek główny, a kolejne dobudowano na początku XX wieku. Wówczas właścicielami zakładu zostali Władysław Lelito i Stanisław Pyk. Co ciekawe, młyn pracował do początków lat 90. Od momentu zamknięcia jego stan techniczny pogarszał się. Dzieła zniszczenia dopełnił pożar, który wybuchł tu w 2010 roku. Stan techniczny części zabudowań był tak zły, że nakazano ich rozbiórkę.

Do rewitalizacji Młyna Lelitów posłużą tradycyjne materiały jak m.in. cegła klinkierowa, co wynika z dbałości o to, by by zminimalizować różnice barw między nowymi uzupełnieniami i odbudowanymi budynkami, a dawną, zachowaną częścią. Jednocześnie inwestor nie zapomina o ekologicznych rozwiązaniach w postaci m.in. pomp ciepła.


Faktoria Młyn będzie wzorem do naśladowania dla innych inwestycji rewitalizacyjnych. Chcemy pokazać, że można odbudowywać stare przestrzenie w nowoczesnym stylu, bez konieczności pozbawiania ich historycznego klimatu – mówi Łukasz Nikliński, Prezes Zarządu Money Square Investment.

Inwestor planuje zbudować tu 62 mieszkania i 10 lokali usługowych.

Dużo drzew, szerokie aleje i zielona, dobrze skomunikowana dzielnica – taki jest nasz plan. W części wspólnej chcemy umieścić siłownię, a także czytelnię. Mieszkańcy będą mieli też do dyspozycji prywatne tarasy. Zamierzamy udowodnić, że Młyn Lelitów to miejsce, gdzie można komfortowo żyć, nie rezygnując z komfortu, jaki daje duże miasto, którym jest Kraków. Młyn Lelitów znów będzie służył mieszkańcom Nowej Huty – opisuje Dariusz Jagusiak, Członek Zarządu Money Square Investment.

Nad realizacją całej inwestycji czuwa konserwator zabytków.

źródło: materiały prasowe inwestora

Czytaj też: Kraków | Renowacja | Cegła | Styl loftowy we wnętrzach | whiteMAD na Instagramie

Pozostałości po młynie na zdjęciu 360 z 2022 roku:

Wizualizacje: