Modernistyczne budynki w Gdyni skrywają posadzki wykonane z płytek ceramicznych. Oto kilka przykładów, nad których stanem czuwa Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Gdynia słynie ze swojej modernistycznej architektury. Wiele modernistycznych skarbów ukrytych jest jednak we wnętrzach budynków. To charakterystyczne klatki schodowe, okna, drzwi oraz posadzki, które wykonywane były specjalnie z myślą o danym budynku. Współcześnie niewiele instytucji czy deweloperów decyduje się na zdobienie nowych budynków w podobny sposób. Najczęściej wygrywają po prostu tańsze rozwiązania. Inaczej było w Gdyni, gdzie w architekturze międzywojennej i powojennej, dekoracyjnie zakomponowane posadzki z płytek ceramicznych były ważnym elementem wystroju. Ich szeroki wybór pozwalał na uzyskanie wielu oryginalnych kompozycji.
Najczęściej stosowane były kwadratowe, sześcioboczne i ośmioboczne płytki oraz tak zwane gorseciki, czyli oryginalnie wykrojone płytki o zaokrąglonych bokach – dwóch wklęsłych i dwóch wypukłych. Powstawały płaszczyzny wykonane z setek lub tysięcy kolorowych płytek ceramicznych. Nie były to powielane rozwiązania, każdy budynek wyróżniał się swoją unikalną dekoracją.
Ten rodzaj materiału stosowano głównie w strefach wejściowych i klatkach schodowych wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz gmachów użyteczności publicznej. Posadzki ceramiczne pojawiały się ponadto we wnętrzach lokali mieszkaniowych, najczęściej w korytarzach i łazienkach.
Atutem takich płytek jest duża odporność na ścieranie, dlatego z powodzeniem przetrwały dziesiątki lat i służą do dziś. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni czuwa jednak nad ich stanem. Płytki najczęściej ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Powstają wtedy ubytki, które można naprawić. Kluczem dobrej naprawy jest tutaj dobranie analogicznego materiału, czyli płytek pasujących wymiarami i kolorami do tych historycznych.
Dbałość o te architektoniczne detale ma ogromne znaczenie. W ten sposób można zachować autentyczny wystrój wnętrz, który przypomina o możliwościach tradycyjnego rzemiosła.
Czytaj też: Zabytek | Modernizm | Renowacja | Gdynia
Na zdjęciu wyżej gdyńskie posadzki z płytek. Od górnego lewgo roku zgodnie z zegarem: Posadzka w holu budynku na Działkach Leśnych, geometryczny motyw dekoracyjny skomponowany z czarno-białych gorsecików; Posadzka w hali łukowej zespołu Miejskich Hal Targowych z informacją o producencie, wykonana z masywnych kwadratowych dziewięciodzielnych płytek ceramicznych; Posadzka w holu kamienicy przy ul. 10 Lutego 5, geometryczny motyw dekoracyjny skomponowany z wielobarwnych irysków; Posadzka w d. hali odpraw Dworca Morskiego, ob. Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej 1, wykonana z płytek kwadratowych o wymiarach 5×5 cm.
źródło: Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, UM Gdynia