Jeden z budynków Etapu Emigracyjnego na Grabówku z lat 30. XX w.

Dziś tak już nie budują. TOP 5 budynków w Gdyni ozdobionych cegłą cementową

Modernizm w Gdyni ma wiele twarzy, tym razem zerkamy na kilka budynków, których elewację ozdobiono cegłą cementową. Wyrabiano je bezpośrednio na placu budowy.

Cegły cementowe różnią się od cegieł ceramicznych tym, że nie wymagają wypalania i można je łatwo przygotować bezpośrednio na placu budowy. Należało jedynie sporządzić odpowiednią mieszankę z cementu, piasku, wody oraz różnych dodatków i nadać ostateczną formę. Kiedy taki materiał stwardniał nadawał się do użytku.

Takie cegły najczęściej miały szary kolor. Stosowano je do wykańczania elewacji budynków w Gdyni już pod koniec lat 20. XX wieku. Były one stosowane do licowania elewacji budynków o nowoczesnej żelbetowej konstrukcji, jak również tych wznoszonych z tradycyjnych czerwonych cegieł.

Przykładem wykorzystania takiego materiału jest kompleks Zespołu Szkół Zawodowych na Grabowie (obecnie to Uniwersytet Morski), kolejnym przykładem jest zespół Etapu Emigracyjnego oraz osiedli mieszkaniowych – budynków mieszkalnych zespołu Funduszu Kwaterunku Wojskowego na Oksywiu. Cegły cementowe zdobią też budynek siedziby “Polska YMCA” oraz tylną elewację jednej z kamienic przy ul. Starowiejskiej.

budynków Gdyni
Elewacja tylna kamienicy przy ul. Starowiejskiej 52, jedynej kamienicy w Śródmieściu o takim wykończeniu elewacji po pracach konserwatorskich

O stan budynków ozdobionych cegłami cementowymi dbają pracownicy Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni. Trwałość takiego materiału jest różna i zależy od jakości wykorzystanych do jej produkcji materiałów. Prace konserwatorskie przy cegle cementowej polegają na uzupełnianiu ubytków i spoin z wykorzystaniem tradycyjnych technik i materiałów przygotowywanych na bieżąco na budowie. Efekt prac widać na zdjęciach.

Czytaj więcej: Zabytek | Gdynia | Cegła | Ciekawostki

fot. Biuro MKZ i Bartłomiej Ponikiewski, źródło: UM Gdynia