fot. Hubert Klimek

Dziś tak nie budują. Kamienica Zillmanów w Bytomiu

Budynki projektu Emila i Georga Zillmanów znajdują się w wielu śląskich miasta. Kamienica Zillmanów w Bytomiu jest jednym z nielicznych przykładów budynku mieszkalnego zaprojektowanego przez ten duet architektów. W miejskich archiwach zachowało się dużo dokumentów pokazujących, jak architekci pracowali ponad sto lat temu.

Duet architektów miał swoje biuro projektowe w Charlottenburgu pod Berlinem. Słynnym przykładem pracy Emila i Georga Zillmanów jest Elektrociepłownia Szombierki czy budynek byłej cechowni i maszynowni szybu „Bończyk” dawnej KWK „Rozbark”. Kamienica, która znajduje się przy ulicy Miarki 36 jest z kolei ciekawym przykładem projektu mieszkalnego tych architektów.

Plany i rysunki kamienicy przygotowane zostały w 1910 roku. To ceglany budynek, który posiada modernistyczne cechy. Kamienica jest prostą bryłą podzieloną na dwie części. Wyróżnia ją dach mansardowy, który pokryty został czerwoną dachówką. W sumie budynek ma cztery kondygnacje i poddasze.

W miejskim archiwum znajduje się dokumentacja przygotowana już po II wojnie światowej, która przedstawia plan przebudowy poddasza na cele mieszkalne oraz zmiany mieszkań pięcioizbowych na mniejsze lokale z trzema izbami. Ówcześnie chciano zapewnić więcej mieszkań dla górników. Dokument z maja 1949 roku oprócz opisu technicznego budynku zawiera również kwestie finansowe związane z przebudową. Jej koszt wyceniono na ówczesne 5 mln zł, a środki te miały umożliwić wyodrębnienie z tej części budynku aż 9 lokali mieszkalnych.

Z kolei w dokumencie z 19 września 1952 roku dyrekcja KWK „Rozbark” zwróciła się do Miejskiej Rady Narodowej z wnioskiem o zezwolenie na „wewnętrzną przeróbkę mieszkań 5-izbowych na 3-izbowe”. Zezwolenie wraz z wytycznymi dotyczącymi planowanych robót wewnątrz budynku wydane zostało już 21 października 1952 roku – czytamy na stronie UM Bytom.

fot. Tomasz Sanecki

Przedwojenna dokumentacja projektowa jest cennym źródłem wiedzy dla historyków. Na planach i pismach urzędowych znajdują się stare nazwy ulic i adresy instytucji, które już nie istnieją.

Dziś kamienica Zillmanów znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Bytomia.

fot. Tomasz Sanecki, Hubert Klimek – Archiwum Miejskiej w Bytomiu

źródło: UM Bytom (www.bytom.pl)

Czytaj też: Bytom | Zabytek | Kamienica | Cegła | Elewacja | whiteMAD na Instagramie