Earth Stone Wood – wielofunkcyjne meble inspirowane skałami

Kolekcja mebli modułowych Earth Stone Wood stworzona została przez studio Anny Bery i ma odnosić się do kultowych kamiennych kręgów, które do dziś zachowały się w jednych z najstarszych gór w Europie – w Górach Świętokrzyskich. Projektantka sięga do energii skał kwarcytowych, odnosząc się do wierzeń i duchowości Słowian. Propaguje w ten sposób ideę powrotu do naturalnych zasobów, z jednoczesnym naciskiem na nowoczesny design. 

W wyniku tej filozofii powstają unikatowe meble z litego drewna. Wszystkie są wykonywane ręcznie. Pojedynczy mebel spełnia jednocześnie funkcję stolika, siedziska i przestrzeni do przechowywania. Układ dwóch lub więcej modułów pozwala dodatkowo na skompletowanie komody. Dynamika nieforemnej bryły, inspirowanej układem trygonalnym kwarcu sprawia, że forma mebla prezentuje się skrajnie różnie w zależności od oświetlenia i perspektywy.

Zestaw elementów pozwala aranżować układy systematyczne, albo przypadkowe, a ich dynamiczne relacje przestrzenne wprowadzają zmienność charakterystyczną dla naturalnego krajobrazu. Earth Stone Wood to seria mebli wielofunkcyjnych i modułowych wykonanych ręcznie z drewna czereśni, z odzyskiwanego drewna jodłowego oraz przy zastosowaniu techniki palenia shou sugi ban.

Forma mebla Earth Stone Wood jest naturalistycznym studium konkretnego kamienia skały kwarcytowej z Gór Świętokrzyskich. Projektantka dąży do stworzenia funkcjonalnego obiektu, który jest przeniesieniem fragmentu krajobrazu do wnętrza, przy założeniu, że ten krajobraz, jak i całą przyrodę, cechuje współistnienie porządku i chaosu. Wierzy również, że zadaniem współczesnych projektantów jest kreowanie przestrzeni, które odsyłają do środowiska naturalnego i jego atrybutów, takich jak tajemnica, ukryty porządek, zmienność, bogactwo sensualne oraz dynamiczne naturalne światło.

004


Kolekcja Earth Stone Wood była prezentowana między innymi podczas tygodnia designu w Mediolanie, na targach Wanted Design Mahattan w ramach NYCxDESIGN w Nowym Jorku, a także podczas Warmia Mazury Design Festiwal. Wystawy w Mediolanie i Nowym Jorku zostały zorganizowane we współpracy z Culture.pl w ramach programu promocji polskiego designu za granicą, Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Institute of Design Kielce Wzgórze Zamkowe, a także przy wsparciu Gminy Bieliny oraz Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Mediolanie pod patronatem Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

The Whole Elements to studio projektowe i pracownia stolarska, założone przez Annę Berę w 2014 roku. Projektantka tworzy meble na pograniczu sztuki i designu, które wykonuje ręcznie w krótkich seriach lub jako unikatowe egzemplarze. Anna Bera jest również artystką wizualną, rzeźbiarką, scenografką i stolarzem, absolwentką Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Swoje inspiracje czerpie z badania stosunku człowieka do przyrody w kontekście biologicznym, kulturowym i duchowym. Wprowadza poziom nieuporządkowania, charakterystyczny dla naturalnego środowiska, tworząc kompozycje o potencjale zmiany. Wierzy, że taki obraz świata jest lepiej dostosowany do ludzkiej natury. Proces twórczy rozpoczyna się poszukiwaniem inspiracji projektowych i kończy na pozyskiwaniu materiałów – ze środowiska naturalnego. W tym procesie bardzo istotny jest dla niej kontakt z materiałem, dlatego powstanie studia od początku było związane z powstaniem warsztatu, gdzie realizuje wszystkie projekty.

www.thewholeelements.com