DE: eatDOORI Frankfurt am Main

EatDOORI: ta restauracja jest jak podróż Orient Ekspresem

Jak doświadczyć kultury Orientu w Europie? Za sprawą restauracji eatDOORI można odbyć podróż do serca Indii podczas jednego posiłku! We Frankfurcie powstało miejsce, w którym doskonały design spotyka się ze sztuką, kulturą oraz kuchnią Indii. Tutaj koniecznie trzeba przyjść!

Indyjska kuchnia uliczna – to hasło eatDOORI, czyli restauracji, gdzie oprócz indyjskiego jedzenia można doświadczyć również tradycji i kultury Orientu. Właściciele restauracji Philipp Müller-Trunk, Maximilian Wolf i Kanwal Gill we współpracy ze studiem designu ett la benn i marką Villeroy & Boch na jednej z najsłynniejszych ulic w centrum Frankfurtu nad Menem stworzyli koncept, w którym autentyczna indyjska kuchnia podawana jest w prawdziwie indyjskiej atmosferze.

Patchworkowe wnętrze

Restaurację eatDOORI tworzy otwarta przestrzeń, mająca pięć metrów szerokości i ponad czterdzieści metrów długości, która podzielona jest na kilka stref. Przeszklone drzwi wejściowe można całkowicie otworzyć na ulicę. W pierwszej części znajduje się recepcja, sklepik i miejsce, gdzie można poczekać na dania na wynos. Głębiej ulokowano bar, kuchnię i 16-metrową jadalnię – całość tworzy atmosferę wprost z indyjskiej ulicy. Ściany udekorowane są tutaj okiennicami, blachą falistą oraz drewnianymi panelami – tak by przypominać okna orientalnych barów.

Na środku jadalni zawieszona jest instalacja z miedzianych rur, na których zamontowano oświetlenie. Prowadzi ona do wolno stojącej umywalki z postumentem Octagon od Villeroy & Boch, będącej prawdziwym arcydziełem sztuki rzemieślniczej. Dzięki nowatorskiemu materiałowi o nazwie TitanCeram jej ośmiokątne wnętrze przypomina brylantowy szlif. Miedziany pierścień pomiędzy ceramiką a kolumną nawiązuje do instalacji zawieszonej tuż nad umywalką. Goście mogą umyć tutaj ręce pod bieżącą wodą, bez szukania osobnej łazienki – tak jak w klasycznej indyjskiej restauracji, gdzie mycie rąk jest nie tylko dobrym zwyczajem przed i po posiłku, lecz także ważnym rytuałem.

Pomiędzy Orient Expressem a podmiejskim pociągiem

Podróż przez Indie zapewniają również… toalety, które zostały zaprojektowane na wzór indyjskich przedziałów kolejowych – nawiązują do nich m.in. okrągłe lustra oraz poręcze. Łazienki w eatDOORI są stylistycznym pomostem pomiędzy Orient Expressem a zatłoczonym podmiejskim pociągiem. Przed wejściem do toalet znajduje się poczekalnia, z licznymi plakatami i automatem z gumami do żucia. Ascetyczna męska toaleta z wentylatorami i drewnianymi ławkami kontrastuje z damską – wypełnioną złotymi dodatkami i eleganckimi lustrami. Kontrastują ze sobą również kształty ceramiki – podczas gdy męska toaleta wyposażona jest w prostokątne umywalki, damską wypełniają owalne – obie pochodzą z kolekcji Architectura Villeroy & Boch. Toalety wyróżniają się tutaj nie tylko dobrym designem, lecz także szczególną dbałością o ekologię. Jednym z takich rozwiązań są bezrantowe miski ustępowe z technologią DirectFlush z kolekcji Subway 2.0 – ich konstrukcja utrudnia osadzanie się nieczystości i bakterii, a ponadto pomaga zredukować zużycie wody.

Uliczna kuchnia

Jedzenie w eatDOORI serwowane jest na talerzach, miskach i tacach z kolekcji Artesano Professionale od Villeroy & Boch, których prosta forma idealnie komponuje się z niezobowiązującym stylem ulicznej kuchni serwowanej w eatDOORI. Gorące napoje są podawane w kubkach Artesano Barista, których kształt wydobywa ich aromat. Bo to co najważniejsze w indyjskiej kuchni, to właśnie smaki i aromaty, których doświadczyć można teraz we frankfurckiej restauracji.