EFL posadzi 30 tysięcy drzew. Nowy las zajmie ponad 5,5 hektara!

EFL posadzi 30 tysięcy drzew na Warmii. Produkcja papieru pochłania coraz więcej drzew, a wycinka lasów stanowi jeden z najbardziej palących problemów współczesności. Aż 14% ze wszystkich wycinanych na świecie drzew służy do produkcji papieru. Według badań przeprowadzonych przez Europejski Fundusz Leasingowy SA W 2019 roku łączna waga wygenerowanych faktur wraz z kopertami dla Klientów EFL wyniosła blisko 22 tony, co wymusiło wycięcie około 374 drzew. 

W ramach akcji EFL zachęcającej do przejścia z tradycyjnych faktur na faktury elektroniczne fundusz zobowiązał się posadzić jedno drzewo za każdego klienta, który podejmie proekologiczną decyzję o zmianie sposobu rozliczania zobowiązań. Co więcej na 30-lecie powstania, EFL posadzi 30 tysięcy drzew, które mają zalesić ponad 5 hektarów na Warmii, w miejscowości Wpisowo. Sadzonki mają pojawić się we wrześniu 2021 roku.

“EFL już od trzech dekad uczestniczy w rozwoju branży leasingowej i przedsiębiorczości w Polsce. W ciągu 30 lat zdobyliśmy zaufanie ponad 330 tys. klientów, którzy sfinansowali aktywa o łącznej wartości  70 mld. zł. Takie doświadczenie zobowiązuje, między innymi do budowania wśród naszych klientów świadomości poszanowania środowiska naturalnego. Większość z nich otrzymuje od nas faktury papierowe, których łączna waga wynosi ponad 20 ton rocznie. Przy założeniu, że do wyprodukowania 1 tony papieru trzeba ściąć 17 drzew, tylko na potrzeby fakturowania co roku potrzebujemy 340 drzew. Jesteśmy winni przyrodzie im je oddać. I chcemy to zrobić wspólnie z naszymi klientami… sadząc las. Będzie on tym większy, im więcej firm przejdzie na fakturę elektroniczną. Nasz cel to 30 tysięcy drzew na 30 lat działalności EFL” – powiedział Wojciech Przybył, członek zarządu EFL.


Zakładając, że 1 hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu i zaspokaja dobowe zapotrzebowanie 2,5 tys. osób, las od EFL może „dotlenić” 12,5 tys. Polaków. Czyli tyle, ile mieszkańców liczą niewielkie miasteczka w Polsce.

Do współpracy przy jubileuszowej akcji, EFL zaprosił startup Dotlenieni.org. To oni wraz z wolontariuszami odpowiadać będą za logistyczną stronę, czyli zakup drzewek i ich posadzenie. Wśród sadzonek będą dęby, sosny, brzozy, modrzewie i olchy.

Nasza misja składa się z dwóch elementów. Pierwszy to realne działanie na rzecz poprawy środowiska poprzez tworzenie nowych obszarów zieleni. Dzięki temu zmieniamy otaczającą nas rzeczywistość i dbamy o obecne i przyszłe pokolenia ludzi. Drugim, równie ważnym celem, jest tworzenie narzędzi, dzięki którym przedstawiciele biznesu mogą angażować się w działania prospołeczne. Połączenie tych dwóch elementów leży u podstaw startupu Dotlenieni.org. Tak właśnie działają Wirtualne Drzewa i szereg innych inicjatyw prowadzonych przez naszą grupę” – powiedział Marek Kołkowski z Dotlenieni.org.

Czy wiesz, że: 
– jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu. Zaspokaja to dobowe zapotrzebowanie 2500 osób
– jedno dorosłe drzewo działa jak pięć dużych klimatyzatorów, obniżając temperaturę otoczenia o 3-7 st. C
– drzewa to największe, najmasywniejsze i najbardziej długowieczne rośliny, jakie kiedykolwiek żyły na ziemi
– tysiące gatunków na świecie żyje 23 000 różnych gatunków drzew
– nieśmiertelne drzewo naukowcy udowodnili, że miłorząb japoński jest nieśmiertelny, ponieważ w ogóle się nie starzeje

Czytaj też: Ekologia | Las | Polska | Zieleń | Rośliny | Ciekawostki

 

źródło: Dotlenieni.org

źródło: EFL