Egzotarium w Sosnowcu działa od niemal roku. Formalnie to Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli miejsce, w którym połączono elementy egzotycznego ogrodu roślin i zwierząt.
Szklaną bryłę Egzotarium zaprojektowali architekci z pracowni R’House, Malinowski Design Urban & Landscape oraz ARC2 Fabryka Projektowa. W pracach projektowych byli zaangażowani też specjaliści hodowli zwierząt.
Budowa Egzotarium jest częścią większego planu rewitalizacji obszaru doliny Przemszy i Brynicy w Sosnowcu. Nowy obiekt ma stać się jego wizytówką, przyciągać mieszkańców i turystów. Budynek jest miejscem, które przez cały rok oferuje możliwość obcowania z soczystą zielenią egzotycznych roślin oraz kontakt ze zwierzętami. Odwiedzający mogą tu uczestniczyć w warsztatach czy szkoleniach edukacyjnych, których celem jest szerzenie wiedzy o ekologii i potrzebie ochrony środowiska.
Egzotarium zbudowano w miejscu, w którym kilkadziesiąt lat temu znajdowało się miejsce o podobnej funkcji. Wnętrze nowego budynku podzielono na kilka poziomów. Najniżej (-1) znajdują się akwaria i terraria. Na poziomie parteru zbudowano palmiarnię oraz strefy, które oddają specyfikę klimatu śródziemnomorskiego. Powstała tam też strefa pustynna oraz tropikalna. Wyższe kondygnacje to pomieszczenia biurowe i szkoleniowe. W budynku jest też kino i kawiarnia.
Goście rozpoczynają zwiedzanie obiektu od poziomu -1. W akwariach zobaczyć można rodzime gatunki ryb, takie jak szczupak, leszcz, certa oraz ryby z innych zakątków świata. Przykładami tych ostatnich są płaszczka słodkowodna, pirania pacu czy duch amazoński. Z kolei w terrariach można zobaczyć przykłady gadów – węża chińskiego, żółwia błotnego czy bezkręgowców m.in. pająka topika, tygrzyka paskowanego i grupę ptaszników. Kolejnym etapem zwiedzania jest palmiarnia.
Ścieżka edukacyjna palmiarni prowadzi od strefy umiarkowanej z roślinnością śródziemnomorską. Prócz roślin znalazły się tam terraria z legwanami kubańskimi, waranami kolczastoogonowymi, żółwiami stepowymi oraz pancernikami dziewięciopaskowymi. Kolejna jest strefa pustynna z kaktusami, sukulentami oraz helodermami meksykańskimi. Ostatnią jest strefa tropikalna z roślinami strefy lasów deszczowych.
zdjęcia: Bartosz Makowski – www.makowski.co
projekt architektury: ARC2 / R’HOUSE
autorzy: Renata Gajer-Hackemer (R’HOUSE), Robert Budny (R’HOUSE), Mariusz Szlachcic (ArC2)
współpraca: Mikołaj Krawiec
architektura krajobrazu: Dariusz Malinowski
Czytaj też: Place, Skwery, Parki | Zieleń | Miasto | Modernizm | Szkło | whiteMAD na Instagramie