Ekologiczna lampa z liści kapusty. Zachwyca jej naturalne piękno! 

To już kolejny zaskakujący projekt lamp, które opisujemy w tym miesiącu. Niedawno opisywaliśmy lampy wykonane z krowich jelit, o których przeczytacie (TUTAJ), o kolekcji lamp wykonanych z kawowych fusów (TUTAJ), a także o kolekcji wykonanej z wysuszonych alg morskich (TUTAJ). Dziś przychodzi kolej na oświetlenie wykonane z liści czerwonej kapusty! 

Projekt lamp z liści kapusty powstał w pracowni Nir Meiri, która nawiązała współprace z indyjskim projektantem Vaiehi Thakkarem. Pochodzący z Indii artysta i projektant niedawno zaprezentował swój autorski materiał, który nazwał fiber flats. Ten wyjątkowo ciekawy produkt powstał właśnie z liści czerwonej kapusty.


Aby otrzymać materiał fiber flats kapusta musiała przejść kilka etapów. Proces rozpoczyna się od oddzielenia liści czerwonej kapusty i nasączenia ich klejami wodorozcieńczalnymi, trwałymi środkami konserwującymi kolor oraz poddania ich takiej obróbce, aby uzyskać właściwości przeciwgrzybicze. Dzięki nim lampa nie gnije, a także nie pleśnieje. Pracownia Nir Meiri postanowiła wykorzystać ten nowatorski materiał w swojej nowej kolekcji lamp Veggie Lights. Projektanci stworzyli z niego klosz do lampy, która po zapaleniu daje lekkie, pomarańczowo-czerwone światło. To, co dodaje lampom wyjątkowego uroku to wyróżniające się na powierzchni ciemne żyłki, które są naturalnymi włóknami liścia. Krawędzie klosza zostały pozostawione w swojej surowej postaci, co nadaje jej naturalnego charakteru. Dodatkowo cieszy fakt, że lampa, a raczej jej klosz wykonany z liści jest w pełni biodegradowalny. Można go wykorzystać jako nawóz, lub wyrzucić na kompostownik.