Ekologiczne meble plażowe

Meble plażowe z drukarki 3D. Powstały z plastiku wyrzuconego przez morze

Ekologiczne meble plażowe, które mamy przyjemność opisywać powstały za sprawą projektantów z holenderskiej pracowni The New Raw. Pomysł, który zaproponowali Holendrzy jest dość prosty. Pracownicy wraz z wolontariuszami zachęcają mieszkańców nadmorskich miast do gromadzenia plastiku pochodzącego z opakowań po jedzeniu, butelek PET, czy zakrętek, które morze wyrzuciło na brzeg. Następnie odpady są odbierane przez firmę i trafiają do warsztatu, gdzie są mielone przez specjalny młynek, a następnie rozpuszczane w wysokiej temperaturze, by uzyskały plastyczną formę. Z otrzymanego surowca wykonywany jest filament, czyli swego rodzaju wkład do drukarek 3D.

Plastik to wspaniały materiał, w którym my, jako ludzkość trochę za bardzo się zakochaliśmy. Dzięki temu, że jest lekki, nieprzemakalny, trwały i tani w produkcji znalazł zastosowanie niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Problem pojawia się dopiero w momencie, gdy nasze opakowania, czy przedmioty codziennego użytku wykonane z plastiku trafią na wysypiska śmieci lub co gorsza do rzek, mórz, czy oceanów. Projektanci Panosa Sakkasa i Foteini Setaki z The New Raw współpracujący z Coca-Cola mają jednak pomysł, jak temu przeciwdziałać. Jest nim kolekcja Elements, czyli ekologiczne meble plażowe z plastiku wyrzuconego z morza na plażę. 


W skład kolekcji Elements wchodzą trzy różne produkty: leżak, chodnik oraz budka, mogąca pełnić funkcję przebieralni. Każdy produkt dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych – Aqua i Sand. Projektanci tworząc faktury i kształty mebli inspirowali się nadmorskim krajobrazem, wydmami i organizmami morskimi. Każdy element kolekcji jest wykonany w 80% z przetworzonego morskiego plastiku i w 100% nadaje się do recyklingu. Co więcej ekologiczne meble plażowe Elements zostały zaprojektowane tak, aby zminimalizować czas drukowania i montażu.

„Plastik jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do zanieczyszczenia mórz. Żyjąc jednak w obszarach miejskich, zapominamy o naszej zależności od morza, która jest związana z zaopatrzeniem w żywność i tlen. Dzięki The Elements chcieliśmy tchnąć nowe życie w tworzywa sztuczne zebrane z morza i zapewnić użyteczne i funkcjonalne przedmioty opowiadające jednocześnie historię” — opowiadają Panos Sakkas i Foteini Setaki.
Ekologiczne meble plażowe stanęły już na sześciu greckich plażach. Do ich produkcji zużyto 720 kg odpadów z tworzyw sztucznych wyrzuconych przez morze na brzeg. Warto dodać, że założone w Rotterdamie studio The New Raw otworzyło niedawno swoją nową placówkę badawczą zwaną The Zero Waste Lab. W niej projektanci i inżynierowie poszukują nowych, bardziej wydajnych metod przetwarzania i odzyskiwania plastiku, który zamiast trafić na wysypisko, może otrzymać drugie życie.

O innym opisanym przez nas projekcie pracowni The New Raw przeczytacie TUTAJ: https://www.whitemad.pl/meble-miejskie-z-odzysku-powstaja-z-butelek-i-opakowan-po-jedzeniu/

Czytaj też: Ekologia | Meble miejskie | Meble | Plastik | Recykling | whiteMAD na Instagramie

źródło / zdjęcia: https://thenewraw.org/Elements