Wszystkie ekrany akustyczne w Łodzi zostaną pokryte roślinami. Ruszyły nasadzenia!

Ekrany akustyczne w Łodzi mają łączną długość ponad 11.000 metrów. Władze miasta planują, aby w ciągu najbliższych 3 lat, cała tego typu infrastruktura w mieście została pokryta zielenią. Łącznie dzięki obsadzaniu ekranów akustycznych zielenią pokryje się około 45 000 metrów kwadratowych. 

Zazielenianie ekranów zaczęło się na al. Jana Pawła II przy skrzyżowaniu z ul. Pabianicką. W tej okolicy posadzonych zostanie 600 pierwszych sadzonek winobluszcza i innych pnączy. W ciągu najbliższych 3 lat Łódź chce obsadzić wszystkie ekrany akustyczne w mieście na długości około 11000 metrów. Potrzeba do tego łącznie około 6000 sadzonek pnączy.

“Roślinność na ekranach akustycznych przy ulicach mocno zmienia wizualnie przestrzeń drogową. Zielone miasto to także jak najbardziej zielone pasy drogowe” – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii.


“Winobluszcze pięcioklapowe, które posadziliśmy dzisiaj, nie tylko zazielenią ulice, ale też wpłyną na wytłumienie hałasu i pomogą wychwytywać pyły i zanieczyszczenia związane z ruchem samochodowym” – dodaje Robert Kolczyński, szef Departamentu Strategii i Rozwoju. Łącznie dzięki obsadzaniu ekranów akustycznych zielenią pokryje się około 45 000 metrów kwadratowych.

Ekrany Akustyczne w Łodzi – jak zapatrywali się na to radni?
Od kilku lat zimą narasta problem smogu w polskich miastach. Aby rozwiązać ten problem konieczne jest działanie na wielu frontach, dlatego każde działanie ma znaczenie, nawet te najmniejsze. Jednym z takich jest rozwiązań jest obsadzenie bluszczem ekranów drogowych na terenie Łodzi.

“Jest to roślina, której 1 m kw. powierzchni pochłonie do 6 gramów pyłów w ciągu jednego dnia. W mieście orientacyjna powierzchnia ekranów wynosi około 25 tys. m kw., gdyby obsadzić je bluszczem, to powietrze na pewno uległoby poprawie. Roślina szybko rośnie, łatwo się pnie, nie wymaga dużej pielęgnacji. W innych krajach Europy Zachodniej takie rozwiązanie już funkcjonuje. Łatwa i niedroga propozycja może zapewnić lepszy komfort życia mieszkańcom Łodzi i poprawić także estetykę miasta“– powiedziała radna Antonina Majchrzak.

Podczas konferencji prasowej radni wskazali na dobre przykłady. W Polsce są odcinki autostrad, które pokryte są winobluszczem. 

“Jedzie się wówczas trasą, którą otaczają zielone ściany. Skoro w innych miejscach w kraju w naszym klimacie takie nasadzenia się udają, to można je zastosować także w Łodzi. Projektując takie ekrany, należy pamiętać o chropowatych powierzchniach, które umożliwią roślinom dobrą przyczepność” – zaznaczył Maciej Rakowski, radny Klubu Radnych SLD.

O tym, żeby ekrany akustyczne w Łodzi zostały pokryte zielenią pisaliśmy już na etapie planowania. Przeczytacie o tym TUTAJ: https://www.whitemad.pl/lodz-radni-chca-obsadzic-ekrany-akustyczne-bluszczem/

Czytaj też: Ciekawostki | Łódź | Architektura w Polsce | Ekologia | whiteMAD na Instagramie  | Zieleń

 

źródło: ŁÓDŹ.PL
zdjecia: ŁÓDŹ.PL