Eksperyment 1973. Okrągły las, jak kręgi w zbożu!To jeden z najciekawszych i z pewnością jeden z najbardziej „efekciarskich” eksperymentów. Niestety fani teorii spiskowych i zwolennicy ufo nie będą zadowoleni. To nie sprawka kosmitów, a japońskich naukowców. 

Projekt nazwano Eksperyment 1973. W wyniku działań japońskiego ministerstwa środowiska w prefekturze Miyazaki powstał okrągły las. Jego nazwa wynika z roku, w który rozpoczęło się sadzenie drzew. Japońscy naukowcy i leśnicy postanowili zasadzić kilkaset japońskich cedrów w równych odstępach. Każde z nich powstało na łuku i oddalone jest od poprzednika o 10 stopni promieniowych, tworząc w ten sposób 10 koncentrycznych kół. 
Jednak od razu nasuwa się pytanie, po co to robiono? Jak informuje ministerstwo środowiska Japonii, eksperyment powstał w celu zbadania różnicy w rośnięciu drzew w zależności od ich usytuowania, ekspozycji i odległości do sąsiednich drzewostanów. Jak się okazało, drzewa rosną inaczej w zależności od miejsca posadzenia. Te znajdujące się bliżej środka koła są nieco wyższe, a ich korony są bardziej szpiczaste. Drzewa osadzone na zewnętrznych kręgach są szersze w swoim kłębie, natomiast ich czubki nie są tak ostre. Wynik eksperymentu ma być wskazówką dla leśników, jak najlepiej gospodarować przestrzenią lasów.

                                                     Kliknij TUTAJ, aby zobaczyć w GOOGLE MAPS                                                                      

źródło / zdjęcia : sankei news