Dom nad morzem. Niesamowity projekt młodego, szwedzkiego biura

Elding Oscarson to szwedzkie biuro projektowe założone przez Johana Oscarsona i Jonasa Eldinga. Wprawdzie ich współpraca jest dość krótka, ale łączy w sobie duże zawodowe doświadczenie, które panowie zdobyli w Szwecji i w Japonii.

To tam nabrali doświadczenia projektując zarówno jednorodzinne domki jak i wielkie biurowce. Jeden z domków znajduje się w szwedzkim Mölle. Jest to miejscowość o ciekawej topografii i przepięknym krajobrazie, a także historii i atmosferze. Mölle cechuje niekonwencjonalna i dość dziwna architektura, której rozkwit trwa do 1950 roku.

Ambicją Elding Oscarson i jego klienta było odzyskanie wielkiej tradycji architektonicznej Mölle, przekładając ją jednak na język czasów współczesnych. Dom ten ma być wielopokoleniowy, dawać poczucie swobody i bezpieczeństwa jej mieszkańcom. Jego wielkość została utrzymana w kameralnej skali. Budynek nie posiada cokołu oraz dwuspadowego dachu. Ten zabieg sprawił, że obiekt wygląda lekko.

Dom znajduje się blisko morza. Projektując budynek architekci chcieli zaznaczyć jego obecność wewnątrz. Wspaniałe widoki na wodę zapewni kształt budynku, który powstał na planie litery Y. Lekkość i delikatność budynku potęguje w pełni oszklony parter oraz drewniana elewacja, którą obłożone zostało całe piętro. Elewacja ta wydziela również strefy. Dolna to część w pełni otwarta zarówno dla mieszkańców jak i gości, górna natomiast przeznaczona jest jedynie dla domowników. Znajdują się tam sypialnie oraz łazienki. Trzeba przyznać, że zazdrościmy takiej willi. (ms)

Biuro: Elding Oscarson
Położenie: 260 42 Molle, Szwecja
Powierzchnia: 300,0 mkw
Rok budowy: 2013